Tine 2.0 - en to it translation catalogue (132 entries)

en: Performing Environment Checks...
it: Esecuzione Controlli di Ambiente...

en: There could not be found any {0}. Please try to change your filter-criteria, view-options or the {1} you search in.
it: Non è stato trovato alcun {0}. Prova a cambiare i criteri del filtro, le opzioni di visualizzazione o {1} nella tua ricerca

en: Check
it: Controlla

en: Result
it: Risultati

en: Run setup tests
it: Avvia test di installazione

en: Ignore setup tests
it: Ignora test di installazione

en: Install application
it: Installa applicazione

en: Name
it: Nome

en: Enabled
it: Abilitato

en: Order
it: Ordine

en: Installed Version
it: Versione Installata

en: Available Version
it: Versione Disponibile

en: Status
it: Stato

en: Depends on
it: Dipende da

en: Uninstall application
it: Disinstalla applicazione

en: Go to {0} login
it: Vai a {0} login

en: uninstall
it: disinstalla

en: Do you really want to uninstall the application(s)?
it: Vuoi veramente disinstallare la/le applicazioni?

en: This may take a while
it: Potrebbe richiedere del tempo

en: Dependency Violation
it: Violazione di dipendenze

en: Delete all existing users and groups
it: Cancella tutte gli utenti e i gruppi esistenti

en: Switching from SQL to LDAP will delete all existing User Accounts, Groups and Roles. Do you really want to switch the accounts storage backend to LDAP ?
it: Il passaggio da SQL a LDAP cancellerà tutti gli Account Utente esistenti, i Gruppi e i Ruoli. Vuoi veramente migrare il sistema di memorizzazione account a LDAP?

en: Backend
it: Sistema

en: Initial Admin User
it: Utente Admin iniziale

en: Initial admin login name
it: Nome login iniziale amministratore

en: Initial admin Password
it: Password iniziale amministratore

en: Password confirmation
it: Conferma password

en: Authentication provider
it: Provider di autenticazione

en: Try to split username
it: Prova a dividere il nome utente

en: Account canonical form
it: Form canonica account

en: Account domain short name
it: Nome breve di dominio dell'account

en: Login name
it: Nome login

en: Bind requires DN
it: Bind richiede DN

en: Port
it: Porta

en: Base DN
it: DN base

en: Search filter
it: Filtro di ricerca

en: Hostname
it: Nome host

en: Secure Connection
it: Connessione Sicura

en: None
it: Nessuno

en: Append domain to login name
it: Aggiungi il dominio al nome di login

en: Accounts storage
it: Sistema di salvataggio Account

en: Default user group name
it: Nome gruppo utenti di default

en: Default admin group name
it: Nome gruppo amministratori di default

en: Login panel
it: Pannello di login

en: Reuse last username logged
it: Riutilizza l'ultimo username loggato

en: Password Settings
it: Impostazione Password

en: User can change password
it: L'utente può cambiare la password

en: Enable password policy
it: Abilita le politiche sulle password

en: Only ASCII
it: Solo ASCII

en: Minimum length
it: Lunghezza minima

en: Minimum word chars
it: Numero caratteri minimo per parola

en: Minimum uppercase chars
it: Numero caratteri maiuscoli minimi

en: Minimum special chars
it: Numero caratteri speciali minimi

en: Minimum numbers
it: Numero caratteri numerici minimi

en: Forbid part of username in password
it: Vietato utilizzare parte del nome utente nella password

en: Redirect Settings
it: Impostazioni di redirezione

en: Redirect Url (redirect to login screen if empty)
it: Indirizzo di redirezione (redirige alla schermata di login se vuoto)

en: Redirect Always (if No, only redirect after logout)
it: Redirigi Sempre (se No, redirige solamente dopo logout)

en: Redirect to referring site, if exists
it: Redirige al sito di riferimento, se esiste

en: Password encoding
it: Encoding della password

en: User DN
it: DN Utente

en: User Filter
it: Filtro utente

en: User Search Scope
it: Ambito di ricerca utente

en: Groups DN
it: DN Gruppo

en: Group Filter
it: Filtro gruppo

en: Group Search Scope
it: Ambito di ricerca utente

en: Use Rfc 2307 bis
it: Usa Rfc 2307 bis

en: Maintain RFC 2307 attributes
it: Mantieni attributi RFC 2307

en: Min User Id
it: Minimo Id Utente

en: Max User Id
it: Massimo Id Utente

en: Min Group Id
it: Min Id Gruppo

en: Max Group Id
it: Massimo Id Gruppo

en: Group UUID Attribute name
it: Nome Attributo UUID Gruppo

en: User UUID Attribute name
it: Nome Attributo UUID Utente

en: Readonly access
it: Accesso in sola lettura

en: Save config and install
it: Salva configurazione e installa

en: Save config
it: Salva configurazione

en: Passwords don't match
it: Le password non corrispondono

en: Should not be empty
it: Non dovrebbe essere vuota

en: Setup Authentication
it: Impostazione Autenticazione

en: Username
it: Nome utente

en: User
it: Utente

en: Prefix
it: Prefisso

en: Filename
it: Nome file

en: Priority
it: Priorità

en: Lifetime (seconds)
it: Tempo di vita (secondi)

en: Path
it: Percorso

en: Queue
it: Coda

en: Session
it: Sessione

en: Temporary files
it: File Temporanei

en: Temporary Files Path
it: Percorso File Temporanei

en: Filestore directory
it: Directory di salvataggio

en: Filestore Path
it: Percorso di salvataggio

en: Addressbook Map panel
it: Pannello Mappa Rubrica

en: Map panel
it: Pannello Mappa

en: disabled
it: disabilitato

en: enabled
it: abilitato

en: Config file is not writable
it: Il file di Configurazione non è scrivibile

en: Download config file
it: Scarica il file di Configurazione

en: Standard IMAP
it: IMAP Standard

en: Standard SMTP
it: SMTP Standard

en: Use system account
it: Usa l'account di sistema

en: Cyrus Admin
it: Amministratore Cyrus

en: Cyrus Admin Password
it: Password Admin Cyrus

en: Use proxy auth
it: Utilizza autenticazione proxy

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Primary Domain
it: Dominio Primario

en: Secondary Domains (comma separated)
it: Domini Secondari (separati da virgole)

en: Notifications service address
it: Indirizzo notifiche di servizio

en: Notification Username
it: Username di notifica

en: Notification Password
it: Password di notifica

en: Notifications local client (hostname or IP address)
it: Notifica client locali (nome host o indirizzo IP)

en: MySql Hostname
it: Nome host MySql

en: MySql Database
it: Database MySql

en: MySql User
it: Utente MySql

en: MySql Password
it: Password MySql

en: MySql Port
it: Porta MySql

en: User or UID
it: Utente o UID

en: Group or GID
it: Gruppo o GID

en: Home Template
it: Template Home

en: Password Scheme
it: Schema password

en: Application | Applications
it[0]: Applicazione
it[1]: Applicazioni

en: Terms and Conditions
it: Termini e Condizioni

en: Setup Checks
it: Controlli di installazione

en: Config Manager
it: Manager di Configurazione

en: Authentication/Accounts
it: Autenticazione/Account

en: Application Manager
it: Manager di Applicazione

en: I have read the license agreement and accept it
it: Ho letto l'informativa di licenza e lo accetto

en: License Agreement
it: Informativa di Licenza

en: I have read the privacy agreement and accept it
it: Ho letto l'accordo

en: Privacy Agreement
it: Informativa della Privacy

en: Accept Terms and Conditions
it: Accetto i Termini e le Condizioni
