Tine 2.0 - en to it translation catalogue (60 entries)

en: You have to supply a due date, because an alarm ist set!
it: È necessario fornire una data di scadenza, perché è impostato un avviso!

en: Summary
it: Sommario

en: Due date
it: Data di scadenza

en: Priority
it: Priorità

en: Organizer
it: Organizzatore

en: Add Responsible ...
it: Aggiungi Responsabile...

en: Notes
it: Note

en: Enter description...
it: Inserisci descrizione...

en: Percentage
it: Percentuale

en: Status | Status
it[0]: Stato
it[1]: Stato

en: Completed
it: Completato

en: Do you really want to delete the selected task? | Do you really want to delete the selected tasks?
it[0]: Vuoi veramente cancellare l'attività selezionate?
it[1]: Vuoi veramente cancellare le attività selezionate?

en: Tags
it: Tag

en: Add a task...
it: Aggiungi un'attività...

en: Due Date
it: Data di scadenza

en: Percent
it: Percento

en: Responsible
it: Responsabile

en: Task | Tasks
it[0]: Attività
it[1]: Attività

en: Tasks
it: Attività

en: to do list | to do lists
it[0]: lista cose da fare
it[1]: liste cose da fare

en: to do lists
it: liste cose da fare

en: Quick Search
it: Ricerca veloce

en: Last Modified Time
it: Ultima modifica

en: Last Modified By
it: Ultima modifica di

en: Creation Time
it: Data di creazione

en: Created By
it: Creata da

en: New Task
it: Nuova Attività

en: All my tasks
it: Tutte le mie attività

en: Default Favorite
it: Preferiti predefiniti

en: The default favorite which is loaded on Tasks startup
it: Il preferito di default che è caricato all'apertura delle attività

en: Default Task List
it: Elenco Attività predefinito

en: The default task list to create new tasks in.
it: Lista predefinita di attività in cui crearne una nuova.

en: Tasks status available
it: Stato Attività Disponibili

en: Possible tasks status. Please note that additional attendee status might impact other Tasks systems on export or syncronisation.
it: Possibili stati attività. Si prega di notare che lo stato di participanti aggiuntivi potrebbe influire sulle altre attività, sull'esportazione o sincronizzazione.

en: No response
it: Nessuna risposta

en: Cancelled
it: Cancellato

en: In process
it: In esecuzione

en: Task priorities available
it: Priorità attività diponibile

en: Possible task priorities. Please note that additional priorities might impact other Tasks systems on export or syncronisation.
it: Possibili stati attività. Si prega di notare che priorità aggiuntive potrebbero influire su altri sistemi di attività, sull'esportazione o sincronizzazione.

en: low
it: basso

en: normal
it: normale

en: high
it: alto

en: urgent
it: urgente

en: %s's personal tasks
it: Attività personali di %s

en: Due
it: Scadenza

en: Description
it: Descrizione

en: Lead
it: Cliente potenziale

en: Telephone
it: Telefono

en: All tasks of my taskslists
it: Tutte le atività delle mie liste

en: My open tasks
it: Le mie attività aperte

en: My open tasks this week
it: Le mie attività aperte di questa settimana

en: All tasks for me
it: Tutte le attività per me

en: All tasks that I am responsible for
it: Tutti le attività di cui sono responsabile

en: Last modified by me
it: Ultima modificata da me

en: All tasks that I have last modified
it: Tutti le attività che ho modificato

en: Tasks without responsible
it: Attività senza incaricati

en: manage shared task lists
it: gestisci la lista di attività condivise

en: Create new shared tasks lists
it: Crea una nuova lista di attività condivise

en: manage shared tasks favorites
it: gestisci attività condivise preferite

en: Create or update shared tasks favorites
it: Crea o aggiorna le attività condivise preferite
