Tine 2.0 - en to ru translation catalogue (63 entries)

en: Add New Task
ru: Добавить новую задачу

en: You have to supply a due date, because an alarm ist set!
ru: Вы должны поставить дату для оповещения!

en: Summary
ru: Сводка

en: Due date
ru: Дата завершения

en: Priority
ru: Приоритет

en: Organizer
ru: Организатор

en: Add Responsible ...
ru: Добавить Ответственных ...

en: Notes
ru: Примечания

en: Enter description...
ru: Введите описание...

en: Percentage
ru: Процентное отношение

en: Status | Status
ru[0]: Состояние
ru[1]: Состояния
ru[2]: Состояния
ru[3]: Состояния

en: Completed
ru: Закончено

en: Do you really want to delete the selected task? | Do you really want to delete the selected tasks?
ru[0]: Вы действительно хотите удалить выбранную задачу
ru[1]: Вы действительно хотите удалить выбранную задачу
ru[2]: Вы действительно хотите удалить выбранные задачи
ru[3]: Вы действительно хотите удалить выбранные задачи

en: Tags
ru: Теги

en: Lead name
ru: Название предложения

en: Add a task...
ru: Добавить задачу...

en: Due Date
ru: Дата завершения

en: Percent
ru: Процент

en: Responsible
ru: Ответственный

en: Task | Tasks
ru[0]: Задачи
ru[1]: Задачи
ru[2]: Задач
ru[3]: Задач

en: Tasks
ru: Задачи

en: to do list | to do lists
ru[0]: список работ
ru[1]: список работ
ru[2]: списки работ
ru[3]: списки работ

en: to do lists
ru: списки работ

en: Quick Search
ru: Быстрый поиск

en: Last Modified Time
ru: Время последнего изменения

en: Last Modified By
ru: Последнее изменение

en: Creation Time
ru: Время создания

en: Created By
ru: Создана

en: New Task
ru: Новая задача

en: All my tasks
ru: Все мои задачи

en: Default Favorite
ru: Избранное по-умолчанию

en: The default favorite which is loaded on Tasks startup
ru: Будет загружено по-умолчанию при загрузке задач

en: Default Task List
ru: Список задач по умолчанию

en: The default task list to create new tasks in.
ru: Список задач для создания новых задач по умолчанию

en: Tasks status available
ru: Доступно состояние задач

en: Possible tasks status. Please note that additional attendee status might impact other Tasks systems on export or syncronisation.
ru: Возможные состояния задач. Пожалуйста, обратите внимание, что дополнительные состояния задач могут повлиять на другие задачи при экспорте или синхронизации.

en: No response
ru: Нет ответа

en: Cancelled
ru: Отменено

en: In process
ru: в работе

en: Task priorities available
ru: Доступен приоритет задачи

en: Possible task priorities. Please note that additional priorities might impact other Tasks systems on export or syncronisation.
ru: Возможные приоритеты задач. Обратите внимание, что дополнительные значения могут повлиять на другие задачи при экспорте или синхронизации.

en: low
ru: низкий

en: normal
ru: нормальный

en: high
ru: высокий

en: urgent
ru: неотложный

en: %s's personal tasks
ru: %s личные задачи

en: Due
ru: Окончание

en: Description
ru: Описание

en: Lead
ru: Предложение

en: Telephone
ru: Телефон

en: Email
ru: Электронная почта

en: All tasks of my taskslists
ru: Все задачи моих списков задач

en: My open tasks
ru: Мои открытые задачи

en: My open tasks this week
ru: Мои открытые задачи на этой неделе

en: All tasks for me
ru: Все задачи для меня

en: All tasks that I am responsible for
ru: Все задачи, за которые я отвечаю

en: Last modified by me
ru: Последний раз изменено мной

en: All tasks that I have last modified
ru: Все задачи, последний раз которые были изменены мной

en: Tasks without responsible
ru: Задача без ответственного лица

en: manage shared task lists
ru: управление списками общих задач

en: Create new shared tasks lists
ru: Создать новый список общих задач

en: manage shared tasks favorites
ru: управлять избранным в общих задачах

en: Create or update shared tasks favorites
ru: Создание или обновление избранных в общих задачах
