Tine 2.0 - en to da translation catalogue (530 entries)

en: unknown
da: ukendt

en: Missing Applications
da: Manglende applikationer

en: There are no applications enabled for you. Please contact your administrator.
da: Der er ingen applikationer aktiveret for dig. Kontakt din administrator.

en: Profile Information
da: Profil Information

en: Apply
da: Anvend

en: Please Wait
da: Vent venligst

en: Read
da: Læs

en: The field is readable part of the profile
da: Feltet er en læselig del af profilen

en: Edit
da: Rediger

en: The field is editable part of the profile
da: Feltet er en læselig del af profilen

en: Field Name
da: Feltnavn

en: Authorisation Required
da: Autorisation krævet

en: Your session timed out. You need to login again.
da: Din session er udløbet. Du skal logge ind igen.

en: Insufficient Rights
da: Manglende rettigheder

en: Sorry, you are not permitted to perform this action
da: Beklager, du har ikke tilladelse til denne handling

en: Not Found
da: Ikke fundet

en: Sorry, your request could not be completed because the required data could not be found. In most cases this means that someone already deleted the data. Please refresh your current view.
da: beklager, din handling kan ikke gennemføres da de krævede data ikke blev fundet. I de fleste tilfælde skyldes det at nogen allerede har slettet dataene. Prøv at opdatere din visning.

en: Concurrent Updates
da: Samtidige opdateringer

en: Someone else saved this record while you where editing the data. You need to reload and make your changes again.
da: En anden gemte dette emne mens du redigere det. Du skal reloade og lave dine ændringer igen.

en: Service Unavailable
da: Tjenesten er utilgængelig

en: The server is currently unable to handle the request due to a temporary overloading, maintenance or misconfiguration of the server. Please try again or contact your administrator.
da: Denne server er midlertidigt ikke i stand til at håndtere din forespørgsel pågrund af vedliogholdelse, fejlkonfiguration eller manglende ressourcer.

en: Server Message:
da: Server Besked:

en: Invalid Data
da: Ugyldige Data

en: Your input data is not valid. Please provide valid data.
da: Dine indtastede data er ikke gyldige.

en: Connection lost, please check your network!
da: Forbindelsen er tabt, check dine netværks indstillinger!

en: Sorry, some timeout occured while processing your request. Please reload your browser, try again or contact your administrator.
da: Beklager, der opstod timeout under behandlingen af din forespørgsel. Reload din browser og prøv igen eller kontakt din administrator.

en: No Response
da: Ingen svar

en: Sorry, the Server did not respond any data. Please reload your browser, try again or contact your administrator.
da: Beklager, serveren returnerede ingen data. Reload din browser og prøv igen eller kontakt din administrator.

en: Out of Resources
da: Mangler ressourcer.

en: Sorry, the Server stated a "memory exhausted" condition. Please contact your administrator.
da: Beklager, serveren returnerede "memory exhausted". Kontakt din administrator.

en: No Role Memberships
da: Ingen Rolle Medlemskaber

en: Your user account has no role memberships. Please contact your administrator.
da: Din bruger konto har ingen rolle medlemskab. Kontakt din administrator.

en: New {0}
da: Ny {0}

en: Cancel
da: Anuller

en: Failure
da: Fejl

en: Username
da: Brugernavn

en: Translations
da: Oversættelser

en: about {0} minutes
da: omkring {0} minutter

en: Tine 2.0 needs your help
da: Tine 2.0 har brug for din hjælp

en: We regularly need your feedback to make the next Tine 2.0 releases fit your needs even better. Help us and yourself by participating:
da: Vi har jævnligt brug for feedback for at lave den næste version af Tine 2.0 så den matcher dine behov og bliver endnu bedre. Hjælp os og dig selv ved at deltage:

en: participate!
da: Deltag!

en: Languages
da: Sprog

en: Duration
da: Varighed

en: Browser incompatible
da: Browser er ikke kompatibel

en: Your browser is not supported by Tine 2.0.
da: Din browser er ikke supporteret af Tine 2.0

en: Browser incompatible?
da: Browser ikke kompatibel?

en: You are using an unrecognized browser. This could result in unexpected behaviour.
da: Du bruger en ukendt browser. Dette kan resultere i utilsigtet opførsel.

en: You might try one of these browsers:
da: Du kan prøve en af disse browsere:

en: Login successful. Loading {0}...
da: Login succesfuldt. Henter {0}

en: Please wait!
da: Vent venligst!

en: Login failure
da: Login fejl

en: Logging you in...
da: Logger dig ind...

en: Please wait
da: Vent venligst.

en: Errors
da: Fejl

en: Please fix the errors noted.
da: Løs venligst fejlene.

en: Please enter your login data
da: Indtast dine login data

en: Related to
da: Relateret til

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Loading
da: Indlæser

en: Click to edit
da: Tryk for at redigere

en: Image Failed
da: Billede fejlede

en: Could not load image. Please notify your Administrator
da: Kunne ikke indlæse billede. Kontakt din administrator.

en: Not An Image
da: Ikke et billede

en: Please select an image file (gif/png/jpeg)
da: Vælg en billede fil (gif/png/jpg)

en: Upload Failed
da: Upload fejlede

en: Could not upload image. Please notify your Administrator
da: Kunne ikke uploade billede. Kontakt din administrator.

en: Change Image
da: Skift billede

en: Crop Image
da: Beskær billede

en: Delete Image
da: Slet billede

en: Show Original Image
da: Vis originalt billede

en: Software Version
da: Software Version.

en: choose other {0}...
da: vælg anden {0}....

en: The window you want to work with is backgrounded. Your browser doesn't support to foreground the window for you, so you need to use your operating systems window switching features. Please send complaints to your browser vendor!
da: Vinduet du vil arbejde med er i baggrunden. Din browser supportere ikke at sende det frem for dig, så du er nødt til at benytte din computers system til at skifte mellem vinduerne.

en: enter searchfilter
da: indtast søgefilter

en: (paused)
da: (pauset)

en: {0} selected
da: {0} valgte

en: Unselect all
da: Fravælg alle

en: Select all pages ({0} records)
da: Vælg alle sider ({0} emner)

en: Toggle selection
da: Skift valg

en: Abnormal End
da: Unormal Afslutning

en: Send Report
da: Send rapport

en: An error occurred, the program ended abnormal.
da: En fejl opstod, programmet afsluttede uventet.

en: The last action you made was potentially not performed correctly.
da: Den sidste handling du foretog blev muligvis ikke udført korrekt.

en: Please help improving this software and notify the vendor. Include a brief description of what you where doing when the error occurred.
da: Hjælp os med at forbedre softwaren og kontakte udvikleren. Inkluder en kort beskrivelse af hvad du gjorde da fejlen opstod.

en: Description
da: Beskrivelse

en: Send Contact Information
da: Send kontakt information

en: Details:
da: Detaljer

en: Sending report...
da: Send rapport..

en: Please wait a moment
da: Vent venligst et øjeblik

en: Transmission Completed
da: Afsendelse Komplet

en: Your report has been sent. Thanks for your contribution
da: Din rapport blev sendt. Tak for dit bidrag.

en: Please restart your browser now!
da: Genstart venligst din browser nu!

en: Outdent Text
da: Udryk tekst

en: Indent Text
da: Indryk tekst

en: Remove Formatting
da: Fjern formatering

en: Alarm | Alarms
da[0]: Alarm
da[1]: Alarmer

en: Export | Export
da[0]: Eksport
da[1]: Eksport

en: Credentials | Credentials
da[0]: Legitimations oplysninger
da[1]: Legitimations oplysninger

en: Relation | Relations
da[0]: Relation
da[1]: Relationer

en: Department | Departments
da[0]: Afdeling
da[1]: Afdelinger

en: Name
da: Navn

en: Config | Configs
da[0]: Indstilling
da[1]: Indstillinger

en: Configs
da: Indstillinger

en: Usage:&#160;
da: Brug:&#160;

en: personal
da: personlig

en: No Information
da: Ingen information

en: {0} minute | {0} minutes
da[0]: {0} minut
da[1]: {0} minutter

en: {0} hour | {0} hours
da[0]: {0} time
da[1]: {0} timer

en: {0} workday | {0} workdays
da[0]: {0} arbejdsdag
da[1]: {0} arbejdsdage

en: {0} second | {0} seconds
da[0]: {0} sekund
da[1]: {0} sekunder

en: Confirm
da: Bekræft

en: All {0}
da: Alle

en: Shared {0}
da: Delt

en: Other Users {0}
da: Andre brugere {0}

en: My {0}
da: Min {0}

en: User: {0}
da: Bruger: {0}

en: About {0}
da: Om {0}

en: Debug Console (Ctrl + F11)
da: Debug konsol (CTRL + F11)

en: Preferences
da: Preferencer

en: Edit Profile
da: Rediger profil

en: Change password
da: Skift Password

en: Logout
da: Log ud

en: Logout from {0}
da: Log ud fra {0}

en: Allow desktop notifications
da: Tillad skrivebords notifikationer

en: Request permissions for webkit desktop notifications.
da: Anmod om tilladelse for webkit skrivebords notifikationer.

en: Are you sure you want to logout?
da: Er du sikker på at du vil logge ud?

en: Logging you out...
da: Logger dig ud...

en: Custom Fields
da: Brugerdefinerede felter

en: Wrong File Type
da: Forkert filtype

en: Please select a file with one of the following extensions:
da: Vælg venligst en fil med en af de følgende endelser:

en: Searching...
da: Søger..

en: Configuration Problem
da: Konfigurations problem

en: Invalid configuration
da: Ugyldig konfiguration

en: You need to correct the red marked fields before config could be saved
da: Du skal rette de røde markerede felter før konfigurationen kan gemmes

en: Transferring Configuration...
da: Overfører konfigurationen...

en: Save config
da: Gem konfiguration

en: Reload config
da: Genindlæs konfiguration

en: Record
da: Emne

en: You tried to link a record with itself. This is not allowed!
da: Du prøvede at link et emne med sig selv. Det er ikke tilladt!

en: Search for records ...
da: Søg efter emner...

en: Add {0}
da: Tilføj {0}

en: Rename {0}
da: Omdøb {0}

en: Delete {0} | Delete {0}
da[0]: Slet {0}
da[1]: Slet {0}

en: Manage {0} Permissions
da: Administrer {0} Tilladelser

en: {0} Properties
da: {0} Egenskaber

en: Set {0} color
da: Sæt {0} farve

en: Reload {0}
da: Genindlæs {0}

en: Resume upload
da: Genoptag upload

en: Pause upload
da: Pause uploade

en: Please enter the name of the new {0}:
da: Indtaste navnet på den nye {0}:

en: No {0} added
da: Ingen {0} at tilføje

en: You have to supply a {0} name!
da: Du skal indtaste et {0} navn!

en: Creating {0}...
da: Opretter {0}....

en: Please enter the new name of the {0}:
da: Indtaste det nye navn for {0}:

en: Not renamed {0}
da: Ikke omdøbt {0}

en: Do you really want to delete the {0} "{1}"?
da: Vil du virkeligt slette {0} "{1}"?

en: Manage Permissions for {0} "{1}"
da: Adfministrer tilladelser for {0} {1}

en: Properties for {0} "{1}"
da: Egenskaber for {0} "{1}"

en: Language
da: Sprog

en: The grant to read records of this container
da: Rettigheden til at læse emner i denne container

en: Add
da: Tilføj

en: The grant to add records to this container
da: Rettigheden til at tilføje emner til denne container

en: The grant to edit records in this container
da: Rettighedne til at redigere emner i denne container

en: Delete
da: Slet

en: The grant to delete records in this container
da: Rettigheden til at slette emner i denne container

en: The grant to export records from this container
da: Rettigheden til at eksportere emner fra denne container

en: The grant to synchronise records with this container
da: Rettigheden til at synkronisere emner med denne container

en: The grant to administrate this container
da: Tildel rettigheder til at administrere denne container

en: Updating Grants
da: Opdatere rettighed

en: Error
da: Fehl

en: You are not allowed to remove all admins for this container!
da: Du har ikke tilladelse til at flytte alle administratorer fra denne container!

en: Properties
da: Egenskaber

en: Color
da: Farve

en: My Grants
da: Mine rettigheder

en: Select a {0}
da: Vælg en {0}

en: container | containers
da[0]: container
da[1]: containere

en: You are not allowed to select the {0} '{1}':
da: Du har ikke tilladelse til at vælge {0} '{1}':

en: {0} grant is required for desired action
da: {0} rettighed er krævet for den valgt handling

en: Insufficient Grants
da: Manglende rettigheder

en: is personal of
da: er personlig for

en: is equal to
da: er lige med

en: please select a {0}
da: vælg en {0}

en: Created By
da: Oprettet af

en: Timestamp
da: Tidspunkt

en: Displaying history records {0} - {1} of {2}
da: Viser historiske emner {0} - {1} af {2}

en: No history to display
da: Ingen historik at vise

en: History
da: Historik

en: Time
da: Tid

en: The record you try to add might already exist.
da: Emnet du prøver at tilføje eksistere allerede

en: Field Group
da: Feltgruppe

en: My Value
da: Mine værdier

en: Existing Value
da: Eksisterende værdier

en: Final Value
da: Endelige værdi

en: Keep both records
da: Behold begge emner

en: Merge, keeping existing details
da: Sammensmelt, behold eksisterende detaljer

en: Merge, keeping my details
da: Sammensmelt, behold mine detaljer

en: Keep existing record and discard mine
da: Behold eksisterende emner og smid mine væk

en: Action:
da: Handling:

en: Change settings for application {0}
da: Ændre indstillinger for applikationen {0}

en: Defaults
da: Standard

en: Delete value from all selected records
da: Slet værdi fra alle valgte emner

en: Undo change for all selected records
da: Fortryd ændringerne for alle slettede emner

en: Edit {0} {1}
da: Rediger {0} {1}

en: Different Values
da: Forskellige værdier

en: This field has different values. Editing this field will overwrite the old values.
da: Feltet har forskellige værdier. Redigering af dette felt overskriver gamle værdier.

en: Do you really want to change these {0} records?
da: Vil du virkeligt ændre disse {0} emner?

en: Applying changes
da: Anvend ændringer

en: General Preferences
da: Generelle præferencer

en: My Profile
da: Min profil

en: Merging Records...
da: Smelter emner sammen...

en: Merge Failed
da: Sammensmeltning fejlet

en: The merge succeeded, but the duplicate {0} could not be deleted.
da: Sammenfletningen lykkedes, men duplikat {0} kunne ikke slettes.

en: Merge {0}, prefer First
da: Sammensmelt {0}, fortræk første

en: Merge {0}, prefer Second
da: Sammensmelt {0}, fortræk anden

en: Merge {0}
da: Sammensmelt {0}

en: First {0}
da: Første {0}

en: Second {0}
da: Anden {0}

en: Final {0}
da: Endelig {0}

en: What would you like to do?
da: Hvad ønsker du at gøre?

en: You need to select an option!
da: Du skal vælge en mulighed!

en: Choose File and Format
da: Vælg Fil og Format

en: Choose Import File
da: Vælg import fil

en: Please choose the file that contains the records you want to add to Tine 2.0
da: Vælg venlist filen som indeholder emnerne du vil tilføje til Tine 2.0

en: Select file containing your {0}
da: Vælg fil som indeholder dine {0}

en: What should the file you upload look like?
da: Hvordan skal filen du uploader se ud?

en: Tine 2.0 does not understand all kind of files you might want to upload. You will have to manually adjust your file so Tine 2.0 can handle it.
da: Tine 2.0 forstår ikke alle filer du måtte uploade. Det kan være nødvendigt at justere dine filer så Tine 2.0 kan håndtere dem.

en: Following you find a list of all supported import formats and a sample file, how Tine 2.0 expects your file to look like.
da: Her kan du se en liste af supporterede formater og en eksempel fil som Tine 2.0 forventer din fil ser ud.

en: Please select the import format of the file you want to upload
da: Vælg venligst den import fil du ønsker at uploade

en: Download example file
da: Download eksempel fil

en: Import description
da: Import beskrivelse

en: Select {0} to add you {1} to:
da: Vælg {0} for at tilføje din {1} til:

en: Set Import Options
da: Sæt import muligheder

en: Checking Import
da: Checker import

en: Resolve Conflicts
da: Løs konflikter

en: There are {0} {1} that might already exist.
da: Der er {0} {1} som muligvis allerede eksistere.

en: Conflict
da: Konflikt

en: First Conflict
da: Første konflikt

en: Previous Conflict
da: Forrige konfklikt

en: Next Conflict
da: Næste konfklikt

en: Last Conflict
da: Sidste konfklikt

en: Resolve all conflicts
da: Løs alle konfkliter

en: Processing Conflict Data
da: Behandler konflikt data

en: No conflict to resolve
da: Ingen konflikter som skal løses

en: (This is record {0} in your import file)
da: (Dette er emne {0} i din import fil)

en: No Detail Informations
da: Ingen detalje informationer

en: Summary
da: Oversigt

en: Importing {0}
da: Importere {0}

en: {0} records had failures and where discarded.
da: {0} remner havde fejl og blev afvist.

en: In total we found {0} records in your import file.
da: Vi fandt totalt {0} emner i din import fil.

en: {0} of them will be added as new records into: "{1}".
da: {0} af dem til blive importeret som nye emner i: "{1}"

en: {0} of them where identified as duplicates.
da: {0} af dem blev identificeret som duplikater.

en: From the identified duplicates {0} will be merged into the existing records.
da: {0} af de identificerende duplikater vil blive smeltet sammen med eksisterende emner.

en: From the identified duplicates {0} will be discarded.
da: {0} af de identificerende duplikater vil blive afvist.

en: All records will be tagged with: "{0}" so you can find them easily.
da: Alle emner vil blive tagget med : {0} so du nemt kan finde dem.

en: {0} records have failures and will be discarded.
da: {0} emner har fejl og bliver afvist.

en: Please enter your credentials
da: Indtast dine legitimationsoplysninger

en: Back
da: Tilbage

en: Next
da: Næste

en: Finish
da: Afslut

en: Alarms
da: Alarmer

en: 0 minutes before
da: 0 minutter før

en: 5 minutes before
da: 5 minutter før

en: 15 minutes before
da: 15 minutter før

en: 30 minutes before
da: 30 minutter før

en: 1 hour before
da: 1 time før

en: 2 hours before
da: 2 timer før

en: 12 hours before
da: 12 timer før

en: 1 day before
da: 1 dag før

en: 2 days before
da: 2 dage før

en: Custom Datetime
da: Brugerdefineret Dato/Tid

en: Alarm Time
da: Alarm tid

en: {0} minutes before
da: {0} minutter før

en: There are no preferences for this application.
da: Der er ingen præferencer for denne applikation.

en: Creation Time
da: Oprettelsestid

en: Select Export Definition ...
da: Vælg eksport definition...

en: You edited {0} {1}.
da: Du har redigeret {0} {1}.

en: {0} {1} have been updated properly.
da: {0} {1} er blevet opdateret.

en: {0} {1} has been updated properly.
da: {0} {1} har opdaterede egenskaber.

en: {0} {1} have invalid data after updating. These {1} have not been changed.
da: {0} {1} har ugyldigt data efter opdatering. Disse {1} er ikke blevet ændret.

en: {0} {1} has invalid data after updating. This {1} has not been changed.
da: {0} {1} har ugyldigt data efter opdatering. Denne {1} er ikke blevet ændret.

en: delete
da: slet

en: Saved in
da: Gemt i

en: Copy {0}
da: Kopier {0}

en: Add New {0}
da: Tilføj ny {0}

en: Edit {0} "{1}"
da: Rediger {0} "{1}"

en: Do you really want to delete this {0}?
da: Vil du virkeligt slette denne {0}?

en: Deleting {0}
da: Sletter {0}

en: Failed
da: Fejlet

en: Could not delete {0}.
da: Kunne ikke slette {0}.

en: Resolve Duplicate {0} Suspicion
da: Løs duplikat {0} mistanke

en: Transferring {0}...
da: Overfører {0}...

en: Admin Mode
da: Admin tilstand

en: Applications
da: Applikationer

en: Edit Preferences
da: Rediger preferencer

en: Loading ...
da: Indlæser ....

en: Saving of preferences failed.
da: Opdatering af præferencer fejlede.

en: New version of Tine 2.0 available
da: Ny version af Tine 2.0 tilgængelig

en: Version "{0}" of Tine 2.0 is available.
da: Version "{0}" af Tine 2.0 er tilgængeligt.

en: It's a critical update and must be installed as soon as possible!
da: Det er en kritisk opdatering og skal installerede hurtigst muligt!

en: Please consider updating!
da: Overvej af opdatere!

en: Notes
da: Noter

en: Edit {0} | Edit {0}
da[0]: Rediger {0}
da[1]: Rediger {0}

en: Enter new note:
da: Indtast ny note:

en: Add Note
da: Tilføj note

en: Timezone
da: Tidszone

en: Search User
da: Søg bruger

en: Search Group
da: Søg gruppe

en: Add Anyone
da: Tilføj alle

en: Anyone
da: Alle

en: Search for users ...
da: Søg efter brugere...

en: Search for groups ...
da: Søg efter grupper...

en: There could not be found any {0}. Please try to change your filter-criteria, view-options or the {1} you search in.
da: Der blev ikke fundet nogen {0}. Prøv at ændre dine filter kritere, visning eller {1} du søger i.

en: Print Page
da: Print side

en: Displaying records {0} - {1} of {2}
da: Vis emner {0} - {1} af {2}

en: No {0} to display
da: Ingen {0} at vise

en: New...
da: Ny...

en: Add to...
da: Tilføj til...

en: Last Modified Time
da: Sidst ændret den

en: Last Modified By
da: Sidst ændret af

en: Not Allowed
da: Ikke tilladt

en: You are not allowed to delete all pages at once
da: Du har ikke tilladelse til at slette alle sider samtidigt

en: Do you really want to delete the selected record ({0})? | Do you really want to delete the selected records ({0})?
da[0]: Vil du virkeligt slette det valgte emne ({0})?
da[1]: Vil du virkeligt slette de valgte emner ({0})?

en: name
da: navn

en: size
da: størrelse

en: Edit definition
da: Rediger definition

en: select a operator
da: vælg en operator

en: this month
da: denne måned

en: last month
da: sidste måned

en: this quarter
da: dette kvartal

en: last quarter
da: sidste kvartal

en: this year
da: dette år

en: last year
da: sidste år

en: Show
da: Vis

en: add new filter
da: tilføj nyt filter

en: reset all filters
da: nulstil alle filtre

en: start search
da: start søgning

en: save as favorite
da: gem som favorit

en: Load a favorite
da: Hent en favorit

en: select a field
da: vælg et felt

en: Delete this filter
da: Slet dette filter

en: show details
da: vis detaljer

en: Always show advanced filters
da: Vi altid avancerede filtre

en: Your view is limited by {0} criteria: | Your view is limited by {0} criterias:
da[0]: Din visning er begrænset af {0} kriterie:
da[1]: Din visnign er begrænset af {0} kriterier:

en: Remove
da: Slet

en: has notes
da: har noter

en: Selected  {0}
da: Valgt  {0}

en: today
da: i dag

en: yesterday
da: i går

en: this week
da: denne uge

en: last week
da: sidste uge

en: the week before last
da: forrige uge

en: tomorrow
da: i morgen

en: next week
da: næste uge

en: next month
da: næste måned

en: next quarter
da: næste kvartal

en: next year
da: næste år

en: contains
da: indeholder

en: is greater than
da: er større end

en: is less than
da: er mindre end

en: is not
da: er ikke

en: is before
da: er før

en: is after
da: er efter

en: is within
da: is inden for

en: is in week no.
da: er i ugenummer

en: starts with
da: starter med

en: ends with
da: slutter med

en: defined by
da: defineret af

en: Search Account ...
da: Søg konto

en: Show records that match to one of the following filters
da: Vis emner som matcher en eller flere af de følgende filtre

en: or alternatively
da: eller alternativt

en: Add alternative filter
da: Tilføj alterbativt filter

en: Remove Filter
da: Fjern filter

en: Edit record
da: Rediger emne

en: Sibling
da: Søskende

en: Parent
da: Forældre

en: Child
da: Barn

en: Remark
da: Bemærkning

en: Dependency
da: Afhængighed

en: The record you tried to link is already linked. Please edit the existing link.
da: Det emne, som du forsøgte at linke er allerede tilknyttet. Rediger den nuværende forbindelse.

en: The {1} "{2}" is already used in the Field "{0}" and can be linked only once!
da: {1} "{2}" er allerede brugt i feltet "{0}" og kan ikke linkes igen!

en: Defined by ...
da: Defineret af ...

en: Define ...
da: Definer

en: containers
da: containere

en: Favorites
da: Favoritter

en: Select a country...
da: Vælg et land...

en: My favorites
da: Mine favoritter

en: Delete Favorite
da: Slet favorit

en: Edit Favorite
da: Rediger favorit

en: Overwrite Favorite
da: Overskriv favorit

en: Do you really want to delete the favorite "{0}"?
da: Vil du virkeligt slette favoritter "{0}"?

en: Deleting Favorite "{0}"
da: Slet favorit "{0}"

en: Overwrite?
da: Overskriv?

en: Do you want to overwrite the favorite "{0}"?
da: Vil du virkeligt overskrive favoritten "{0}"?

en: Overwriting Favorite "{0}"
da: Overskriv favorit "{0}"

en: Could not save Favorite
da: Kunne ikke gemme Favorit

en: Your current view does not support favorites
da: Din nuværende visning supportere ikke favoritter

en: Create Favorite
da: Opret favorit

en: Saving Favorite "{0}"
da: Gemmer favorit {0}

en: (shared)
da: (delt)

en: Title
da: Titel

en: Add a new personal tag
da: Tilføj et nyt personligt tag

en: Add New Personal Tag
da: Tilføj nyt personligt tag

en: Please note: You create a personal tag. Only you can see it!
da: Bemærk: Du opretter et peronligt tag. Kun du kan se det!

en: Enter tag name:
da: Indtast tag navn:

en: No Tags to display
da: Ingen tags at vise

en: Detach tag | Detach tags
da[0]: Fjern tag
da[1]: Fjarn tags

en: Edit tag
da: Rediger tag

en: Rename Tag
da: Omdøb tag

en: Please enter a new name:
da: Indtast et nyt navn:

en: Edit Description
da: Rediger beskrivelse

en: Description for tag
da: Beskrivelse for tag

en: Please enter new description:
da: Indtast en ny beskrivelse:

en: Change Color
da: Skift farve

en: Delete Tag | Delete Tags
da[0]: Slet tag
da[1]: Slet tags

en: Please wait a moment...
da: Vent et øjeblik...

en: Deleting Tag | Deleting Tags
da[0]: Slet tag
da[1]: Slet tags

en: Could not delete Tag(s).
da: Kunne ikke slette tag(s).

en: Notice
da: Bemærk

en: The minimum tag length is three.
da: Minimum længden på et tag er 3.

en: Could not create tag.
da: Kunne ikke oprette tag.

en: Could not update tag.
da: Kunne ikke opdatere tag.

en: Detach Tags
da: Fjern tag

en: Attach Tags
da: Tilføj tag

en: No Tags to detach found in the selected records
da: Ingen tags at fjern på det valgt emne

en: Please Wait...
da: Vent venligst...

en: Detaching Tags
da: Fjerner tags

en: Detach tag(s)
da: Fjern tag(s)

en: Select Tag(s) to detach
da: Vælg Tag(s)

en: Attaching Tag
da: Tilføjer tag

en: tag name
da: tag navn

en: Save current view as favorite
da: Gem nuværende visning som favorit

en: Tine 2.0 needs to be updated or is not installed yet.
da: Tine 2.0 skal opdateres eller er ikke installeret endnu

en: Please wait or contact your administrator
da: Vent venligst eller kontakt en administrator

en: License
da: Licens

en: Released under different
da: Udgivet under forskellige

en: Open Source Licenses
da: Open Source licenser

en: with the help of our
da: med hjælp fra vores

en: Contributors
da: Bidragere

en: Your password expired. Please enter a new user password:
da: Dit password er udløbet. Indtast et nyt bruger password:

en: Task | Tasks
da[0]: Opgave
da[1]: Opgaver

en: to do list | to do lists
da[0]: todo liste
da[1]: todo lister

en: The timezone in which dates are shown in Tine 2.0.
da: Tidszonen som datoer vises i, i Tine 2.0.

en: The language of the Tine 2.0 GUI.
da: Sproget for Tine 2.0 GUI.

en: Default Application
da: Standard applikation

en: The default application to show after login.
da: Applikationen som skal vises efter login.

en: Window Type
da: Vindues type

en: You can choose between modal windows or normal browser popup windows.
da: Du kan vælge mellem ExtJs stilen eller normal browser popup vinduer.

en: Confirm Logout
da: Bekræft log ud

en: Show confirmation dialog on logout.
da: Vis bekræftelses dialog ved log ud.

en: System IMAP server configuration.
da: System IMAP server konfiguration.

en: System SMTP server configuration.
da: System SMTP server konfiguration.

en: System SIEVE server configuration.
da: System SIEVE server konfiguration

en: Backend adapter for user authentication.
da: Backend adapter for bruger autentifikation

en: Authentication Configuration
da: Autentifikation Konfiguration

en: Authentication backend configuration.
da: Autentifikation Backend Konfiguration

en: User Backend
da: Bruger Backend

en: Backend adapter for user data.
da: Backend adapter for bruger data.

en: User Configuration
da: Bruger Konfiguration

en: User backend configuration.
da: Bruger Backend konfiguration.

en: Cronuser ID
da: Cron bruger ID

en: User ID of the cron user.
da: Bruger ID for Cron bruger.

en: Title Postfix
da: Titel Postfix

en: Postfix string appended to the title of this installation.
da: Foranstillet streng for titlen på denne installation.

en: Redirect to this URL after logout.
da: Redirect til denne URL efter log ud.

en: Redirect to Referrer
da: Redirect til Henvisningssiden

en: Redirect to referrer after logout.
da: Redirect til Henvisningssiden efter log ud.

en: Redirect Always
da: Redirect altid

en: Redirect to configured redirect URL also for login.
da: Redirect også ved login til konfigureret redirect URL.

en: Accepted Terms Version
da: Accepter betingelser Version

en: Accepted version number of the terms and conditions document.
da: Accepteret versions nummer af Betingelser dokumentet

en: Use Geolocation Services
da: Brug geolokations tjenester.

en: Use of external Geolocation services is allowed.
da: Brug af eksterne geolokations tjenester er tilladt.

en: Destroy session if the users IP changes.
da: Slet session hvis brugeres IP ændres.

en: UA Session Validator
da: UA session Validator

en: Destroy session if the users user agent string changes.
da: Slet bruger session hvis brugerens browser agent streng ændres.

en: Files Directory
da: Fil bibliotek

en: Directory with web server write access for user files.
da: Mappe på webserveren med skriveadgang for bruger filer.

en: User may change password
da: Bruger må ændre password

en: Enable password policy
da: Aktiver password politik

en: Only ASCII
da: Kun ASCII

en: Only ASCII characters are allowed in passwords.
da: Kun ASCII tegn er tilladt i passwords.

en: Minimum length
da: Minimum længde

en: Minimum password length
da: Minimum password længde

en: Minimum word chars
da: Minimum antal bogstaver

en: Minimum word chars in password
da: Minimum antal bogstaver i password

en: Minimum uppercase chars
da: Minimum antal store bogstaver

en: Minimum uppercase chars in password
da: Minimum antal store bogstaver i password

en: Minimum special chars
da: Minimum antal specialekarakter

en: Minimum special chars in password
da: Minimum antal specialekarakter i password

en: Minimum numbers
da: Minimum antal tal

en: Minimum numbers in password
da: Minimum antal tal i password

en: Forbid part of username
da: Forbyd dele af brugernavnet

en: Forbid part of username in password
da: Forbyd dele af brugernavnet i passwordet

en: Automatic bugreports
da: Automatiske fejlrapporter

en: Always send bugreports, even on timeouts and other exceptions / failures.
da: Send altid fejlrapporter, selv ved timeouts og andre undtagelser / fejl.

en: Last sessions cleanup run
da: Sidste kørsel for session oprydning

en: Stores the timestamp of the last sessions cleanup task run.
da: Gemmer tidsstemplet på den sidste session ved oprydning.

en: Disable Anyone Account
da: Deaktiver All kontoen

en: Disallow anyone account in grant configurations
da: Forbyd alle kontoen i at tildele konfigurationer

en: %s's personal container
da: %s's personlige kontainer

en: You are not allowed to delete this Container. Please define another container as the default addressbook for internal contacts!
da: Du har ikke tilladelse til at slette denne container. Definer en anden container som standard adressebog for interne kontakter først!

en: Password Policy Violation
da: Password politik ikke overholdt

en: Generic System Exception
da: Generel system fejl

en: System Container
da: System container

en: This is a system container which could not be deleted!
da: Dette er en system container som ikke kunne slettes!

en: Created by
da: Oprettet af

en: Activities
da: Aktiviteter

en: The following fields weren't imported: %s
da: Det følgende fejl blev ikke importeret: %s

en: by
da: af

en: Changed fields:
da: Ændrede felter:

en: default
da: standard

en: default note type
da: standard note type

en: telephone
da: telefon

en: telephone call
da: telefon opkald

en: email contact
da: email kontakt

en: created
da: oprettet

en: record created
da: emne oprettet

en: changed
da: ændret

en: record changed
da: emne ændret

en: admin right description
da: admin rettigheds beskrivelse

en: run
da: kør

en: run right description
da: kør rettigheds beskrivelse

en: Report bugs
da: Rapporter fejl

en: Report bugs to the software vendor directly when they occur.
da: Rapporter fejl til software leverandøren direkte når de opstår.

en: Check for new versions of this software.
da: Check for nye versioner af denne software

en: Manage own profile
da: Administrer egen profil

en: The right to manage the own profile (selected contact data).
da: Rettigheden til at administrere egen profil (valgte kontakt data)

en: Manage own client state
da: Administrer egen klient status

en: The right to manage the own client state.
da: Rettigheden til at administrere egen klient status.
