Tine 2.0 - en to fr translation catalogue (583 entries)

en: unknown
fr: inconnu

en: Missing Applications
fr: Applications manquantes

en: There are no applications enabled for you. Please contact your administrator.
fr: Vous n'avez pas d'application, veuillez contacter l'administrateur.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Profile Information
fr: Informations de profil

en: Apply
fr: Appliquer

en: Please Wait
fr: Veuillez patienter

en: Read
fr: Lire

en: The field is readable part of the profile
fr: Le champs est accessible en lecture

en: Edit
fr: Éditer

en: The field is editable part of the profile
fr: Le champs est accessible en écriture

en: Field Name
fr: Nom du champs

en: Authorisation Required
fr: Authentification requise

en: Your session timed out. You need to login again.
fr: Votre session a expiré, veuillez vous reconnecter.

en: Insufficient Rights
fr: Droits inssufisants

en: Sorry, you are not permitted to perform this action
fr: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à effectuer cette action

en: Not Found
fr: Non trouvé

en: Sorry, your request could not be completed because the required data could not be found. In most cases this means that someone already deleted the data. Please refresh your current view.
fr: Désolé, votre requête ne peux aboutir car l'information est introuvable. La plupart du temps, c'est que quelqu'un a déjà effacé l'information. Veuillez rafraîchir votre affichage.

en: Concurrent Updates
fr: Mises à jour simultanées

en: Someone else saved this record while you where editing the data. You need to reload and make your changes again.
fr: Un autre utilisateur a sauvegardé cet enregistrement pendant votre modification. Vous devez le recharger et ressaisir vos modifications.

en: Service Unavailable
fr: Service inaccessible

en: The server is currently unable to handle the request due to a temporary overloading, maintenance or misconfiguration of the server. Please try again or contact your administrator.
fr: Le serveur ne peut satisfaire votre demande à cause d'une surcharge temporaire ou d'une maintenance. Réessayer et en cas de problème récurrent, contacter votre adminsitrateur.

en: Server Message:
fr: Message serveur :

en: Invalid Data
fr: Données invalides

en: Your input data is not valid. Please provide valid data.
fr: Données invalide. Veuillez corriger

en: Connection lost, please check your network!
fr: Connexion perdue, vérifiez la connexion réseau!

en: Timeout
fr: Délai expiré

en: Sorry, some timeout occured while processing your request. Please reload your browser, try again or contact your administrator.
fr: Désolé, le délai de votre requête a expiré. Veuillez relancer votre navigateur et essayer de nouveau, ou contactez votre administrateur.

en: No Response
fr: Pas de réponse

en: Sorry, the Server did not respond any data. Please reload your browser, try again or contact your administrator.
fr: Désolé, le serveur n'a retourné aucune donnée. Veuillez relancer votre navigateur et essayer de nouveau, ou contactez votre administrateur.

en: Out of Resources
fr: Manque de ressources

en: Sorry, the Server stated a "memory exhausted" condition. Please contact your administrator.
fr: Désolé, le serveur à rencontré un problème de ressources. Veuillez contacter votre administrateur

en: No Role Memberships
fr: Aucune appartenance à un rôle

en: Your user account has no role memberships. Please contact your administrator.
fr: Votre compte utilisateur ne possède aucun rôle. Veuillez contacter votre administrateur.

en: Method Not Found / Insufficent Permissions
fr: Méthode introuvable, ou permissions insuffisantes

en: You tried to access a function that is not available. Please reload your browser, try again or contact your administrator.
fr: Vous essayez d'accéder à une fonction qui n'est pas disponible. Veuillez réessayer en rechargeant la page de votre navigateur ou contactez votre administrateur.

en: New {0}
fr: Nouveau {0}

en: Cancel
fr: Annuler

en: Success
fr: Réussi

en: Failure
fr: Erreur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Certificate detected. Please, press Login button to proceed.
fr: Certificat détecté, merci d'appuyer sur le bouton de Connexion pour vous connecter.

en: {0} is made for you
fr: {0} est fait pour vous

en: {0} wants to make business collaboration easier and more enjoyable - for your needs! So you are warmly welcome to discuss with us, bring in ideas and get help.
fr: {0} veut rendre le travail collaboratif plus facile, plus agréable tout en répondant précisément à vos besoins ! N'hésitez pas à venir discuter, nous proposer vos idées, et demander de l'aide.

en: {0} Homepage
fr: Site de {0}

en: {0} Forum
fr: Communauté {0}

en: Translations
fr: Traductions

en: Translation state of {0}: {1}%.
fr: Etat de la traduction en {0} : {1}%

en: If the state of your language is not satisfying, or if you miss a language, please consider becoming a {0} translator.
fr: Si la traduction dans votre langue n'est pas complète, ou si il manque une langue, n'hésitez pas à venir participer à la traduction de {0} !

en: {0} Translation Howto
fr: Guide de traduction de {0}

en: Detailed Language Statistics
fr: Statistiques détaillées des traductions

en: Powered by:
fr: Propulsé par :

en: online open source groupware and crm
fr: solution libre de collaboration et de gestion clients

en: about {0} minutes
fr: environ {0} minutes

en: Tine 2.0 needs your help
fr: Tine 2.0 a besoin de vous.

en: We regularly need your feedback to make the next Tine 2.0 releases fit your needs even better. Help us and yourself by participating:
fr: Nous avons régulièrement besoin de votre retour d'opinion pour rendre les futures versions de Tine 2.0 encore plus proches de vos attentes. Aidez nous et vous-mêmes en participant:

en: participate!
fr: participez!

en: Languages
fr: Langues

en: Duration
fr: Durée

en: Browser incompatible
fr: Navigateur incompatible

en: Your browser is not supported by Tine 2.0.
fr: Votre navigateur n'est pas compatible avec Tine 2.0.

en: Browser incompatible?
fr: Navigateur incompatible ?

en: You are using an unrecognized browser. This could result in unexpected behaviour.
fr: Vous utilisez un navigateur inconnu. Le fonctionnement peut en être affecté.

en: You might try one of these browsers:
fr: Vous pouvez essayer un de ces navigateurs :

en: Login successful. Loading {0}...
fr: Connexion réussie. Chargement de {0}...

en: Please wait!
fr: Veuillez patienter!

en: Login failure
fr: Erreur de connexion

en: Logging you in...
fr: Connexion...

en: Please wait
fr: Veuillez patienter

en: Errors
fr: Erreurs

en: Please fix the errors noted.
fr: Veuillez corriger les erreurs.

en: Please enter your login data
fr: Saisissez votre login

en: Related to
fr: Relié à

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Tags
fr: Marqueurs

en: Loading
fr: Chargement

en: Click to edit
fr: Cliquer pour modifier

en: Image Failed
fr: Erreur d'image

en: Could not load image. Please notify your Administrator
fr: Chargement de l'image impossible. Veuillez contacter l'administrateur

en: Not An Image
fr: pas une image

en: Please select an image file (gif/png/jpeg)
fr: Veuillez choisir un fichier d'image (format gif/png/jpeg)

en: Upload Failed
fr: Echec de l'envoi

en: Could not upload image. Please notify your Administrator
fr: Envoi de l'image impossible. Veuillez contacter l'administrateur

en: Change Image
fr: Changer l'image

en: Crop Image
fr: Couper l'image

en: Delete Image
fr: Effacer l'image

en: Show Original Image
fr: Afficher l'image originale

en: Software Version
fr: Version du programme

en: choose other {0}...
fr: Veuillez choisir un(e) autre {0}...

en: Month
fr: Mois

en: The window you want to work with is backgrounded. Your browser doesn't support to foreground the window for you, so you need to use your operating systems window switching features. Please send complaints to your browser vendor!
fr: La popup est déjà en arrière-plan mais votre navigateur n'autorise pas Tine20 à la ramener au premier plan : veuillez vérifier le programme dans la barre des tâches.

en: enter searchfilter
fr: saisir un filtre de recherche

en: (paused)
fr: (en pause)

en: online
fr: en ligne

en: offline
fr: hors ligne

en: {0} selected
fr: {0} selectionné

en: Unselect all
fr: Tout désélectionner

en: Select all pages ({0} records)
fr: Sélectionner toutes les pages ({0} sélectionnés)

en: Toggle selection
fr: Inverser la sélection

en: Abnormal End
fr: Fin anormale

en: Send Report
fr: Envoyer un rapport

en: An error occurred, the program ended abnormal.
fr: Une erreur s'est produite, le programme s'est terminé de façon inattendue

en: The last action you made was potentially not performed correctly.
fr: Votre dernière action ne s'est peut-être pas exécutée correctement.

en: Please help improving this software and notify the vendor. Include a brief description of what you where doing when the error occurred.
fr: S'il vous plait, aidez-nous à améliorer ce programme et informez les créateurs. Décrivez brièvement ce qui vous faisiez quand l'erreur s'est produite.

en: Send Contact Information
fr: Envoyer les informations de contact

en: Details:
fr: Détails:

en: Sending report...
fr: Envoi du rapport...

en: Please wait a moment
fr: Veuillez patienter

en: Transmission Completed
fr: Envoi terminé

en: Your report has been sent. Thanks for your contribution
fr: Votre rapport a bien été envoyé. Merci de votre contribution.

en: Please restart your browser now!
fr: Veuillez redémarrer votre navigateur!

en: Attachment
fr: Pièce jointe

en: Outdent Text
fr: Désindenter le texte

en: Indent Text
fr: Indenter le texte

en: Remove Formatting
fr: Supprimer la mise en forme

en: Tag | Tags
fr[0]: Marqueur
fr[1]: Marqueurs

en: Alarm | Alarms
fr[0]: Alarme
fr[1]: Alarmes

en: Export | Export
fr[0]: Exporter
fr[1]: Exporter

en: Credentials | Credentials
fr[0]: Identifiant
fr[1]: Identifiants

en: Department | Departments
fr[0]: Département
fr[1]: Départements

en: Name
fr: Nom

en: Config | Configs
fr[0]: Configuration
fr[1]: Configurations

en: Configs
fr: Configurations

en: Usage:&#160;
fr: Utilisation:&#160;

en: personal
fr: Personnel

en: No Information
fr: Pas d'information

en: {0} hour | {0} hours
fr[0]: {0} heure
fr[1]: {0} heures

en: {0} workday | {0} workdays
fr[0]: {0} Jour ouvré
fr[1]: {0} Jours ouvrés

en: {0} second | {0} seconds
fr[0]: {0} seconde
fr[1]: {0} secondes

en: Confirm
fr: Confirmer

en: All {0}
fr: Tou(te)s les {0}

en: Shared {0}
fr: {0} partagés

en: Other Users {0}
fr: {0} des autres utilisateurs

en: My {0}
fr: Mes {0}

en: User: {0}
fr: Utilisateur: {0}

en: About {0}
fr: A propos de {0}

en: Help
fr: Aide

en: Debug Console (Ctrl + F11)
fr: Console de debug (Ctrl + F11)

en: Preferences
fr: Préférences

en: Edit Profile
fr: Modifier le profil

en: Change password
fr: Changer de mot de passe

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Logout from {0}
fr: Déconnexion de {0}

en: Learn more about {0}
fr: Découvrir {0}

en: Allow desktop notifications
fr: Autoriser les notifications

en: Request permissions for webkit desktop notifications.
fr: Autoriser les notifications pour webkit

en: Are you sure you want to logout?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir vous déconnecter?

en: Logging you out...
fr: Déconnexion...

en: Custom Fields
fr: Champs personnalisés

en: Wrong File Type
fr: Mauvais type de fichier

en: Please select a file with one of the following extensions:
fr: Veuillez sélectionner un fichier avec une de ces extensions

en: Searching...
fr: Recherche en cours...

en: Configuration Problem
fr: Problème de configuration

en: Invalid configuration
fr: Configuration non valide

en: You need to correct the red marked fields before config could be saved
fr: Vous devez corriger les champs marqués en rouge avant de pouvoir sauvegarder la configuration.

en: Transferring Configuration...
fr: Enregistrement de la configuration

en: Save config
fr: Sauvegarder la configuration

en: Reload config
fr: Recharger la configuration

en: Record
fr: Enregistrment

en: You tried to link a record with itself. This is not allowed!
fr: Il est impossible de lier une entrée à elle même.

en: Search for records ...
fr: Chercher des entrées...

en: Add {0}
fr: Ajouter {0}

en: Rename {0}
fr: Renommer {0}

en: Delete {0} | Delete {0}
fr[0]: Supprimer {0}
fr[1]: Supprimer {0}

en: Manage {0} Permissions
fr: Gérer les permissions des {0}

en: {0} Properties
fr: Propriétés de {0}

en: Set {0} color
fr: Changer la couleur de {0}

en: Reload {0}
fr: Recharger {0}

en: Resume upload
fr: Reprendre

en: Pause upload
fr: Mettre en pause

en: Download
fr: Télécharger

en: Please enter the name of the new {0}:
fr: Veuillez saisir le nom du nouvel objet {0}:

en: No {0} added
fr: aucun(e) {0} ajouté(e)

en: You have to supply a {0} name!
fr: Vous devez mettre un nom de {0}!

en: Creating {0}...
fr: Création de {0}...

en: Please enter the new name of the {0}:
fr: Veuillez saisir le nouveau nom de {0}:

en: Not renamed {0}
fr: {0} non renommé

en: Do you really want to delete the {0} "{1}"?
fr: Êtes-vous sûr le vouloir supprimer {0} "{1}"?

en: Manage Permissions for {0} "{1}"
fr: Gérer les droits de {0} "{1}"

en: Properties for {0} "{1}"
fr: Propriétés pour {0} "{1}"

en: Language
fr: Langue

en: The grant to read records of this container
fr: Le droit d'accéder aux entrées de ce dépôt

en: Add
fr: Ajouter un

en: The grant to add records to this container
fr: Le droit d'ajouter des entrées à ce dépôt

en: The grant to edit records in this container
fr: Le droit de modifier les entrées de ce dépôt

en: Delete
fr: Supprimer

en: The grant to delete records in this container
fr: Le droit de supprimer les entrées de ce dépôt

en: The grant to export records from this container
fr: Le droit d'exporter les entrées de ce dépôt

en: Sync
fr: Synchroniser

en: The grant to synchronise records with this container
fr: Le droit de synchroniser des entrées avec ce dépôt

en: The grant to administrate this container
fr: Le droit d'administrer ce dépôt

en: Updating Grants
fr: Mise à jour des droits

en: Error
fr: Erreur

en: You are not allowed to remove all admins for this container!
fr: Impossible de supprimer tous les administrateurs d'un conteneur.

en: Properties
fr: Propriétés

en: Color
fr: Couleur

en: My Grants
fr: Mes droits

en: Select a {0}
fr: Choisir un {0}

en: container | containers
fr[0]: dépôt
fr[1]: dépôts

en: You are not allowed to select the {0} '{1}':
fr: Vous n'êtes pas autorisée à choisir le {0} '{1}' :

en: {0} grant is required for desired action
fr: L'autorisation {0} est requise pour cette action

en: Insufficient Grants
fr: Droits insuffisants

en: is personal of
fr: appartient à

en: is equal to
fr: égal(e) à

en: please select a {0}
fr: Veuillez choisir un {0}

en: Created By
fr: Auteur

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Displaying history records {0} - {1} of {2}
fr: Afficher l'historique des enregistrements {0} - {1} de {2}

en: No history to display
fr: Pas d'historique

en: History
fr: Historique

en: Quick Search
fr: Recherche rapide

en: Time
fr: Date

en: The record you try to add might already exist.
fr: L'enregistrement que vous essayez d'ajouter existe déjà

en: Field Group
fr: Groupement de champ

en: My Value
fr: Ma valeur

en: Existing Value
fr: Valeur existante

en: Final Value
fr: Dernière valeur

en: Keep both records
fr: Conserver les 2 enregistrements

en: Merge, keeping existing details
fr: Fusionner, conserver les informations existantes

en: Merge, keeping my details
fr: Fusionner, conserver mes modification

en: Keep existing record and discard mine
fr: Conserver les informations existantes et supprimer les miennes

en: Action:
fr: Action :

en: Change settings for application {0}
fr: Changer les paramètres pour l'application {0}

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Delete value from all selected records
fr: Supprimer les valeurs des enregistrements sélectionnés

en: Undo change for all selected records
fr: Annuler les changements

en: Edit {0} {1}
fr: Modifier {0} {1}

en: Different Values
fr: Valeurs différentes

en: This field has different values. Editing this field will overwrite the old values.
fr: Ce champ a des valeurs différentes : le modifier écrasera les anciennes valeurs.

en: Do you really want to change these {0} records?
fr: Etes vous sûr de modificer ces {0} enregistrements ?

en: Applying changes
fr: Application des modifications

en: General Preferences
fr: Préférences générales

en: My Profile
fr: Mon profil

en: Merging Records...
fr: Fusionner les enregistrements ...

en: Merge Failed
fr: Echec de la fusion

en: The merge succeeded, but the duplicate {0} could not be deleted.
fr: La fusion a réussie mais le doublon {0} n'a pas pû être supprimé.

en: Merge {0}, prefer First
fr: Fusion de {0}, préférer le premier

en: Merge {0}, prefer Second
fr: Fusion de {0}, préférer le second

en: Merge {0}
fr: Fusion de {0}

en: First {0}
fr: Premier {0}

en: Final {0}
fr: Dernier {0}

en: What would you like to do?
fr: Que voulez-vous faire ?

en: You need to select an option!
fr: Vous devez sélectionner une option !

en: Choose File and Format
fr: Choisir le fichier et le format

en: Choose Import File
fr: Choisir le fichier

en: Please choose the file that contains the records you want to add to Tine 2.0
fr: Choisissez le fichiers contenant les enregistrements à ajouter dans tine20

en: Select file containing your {0}
fr: Choisir le fichier contenant les {0}

en: What should the file you upload look like?
fr: A quoi devrait ressembler votre fichier ?

en: Tine 2.0 does not understand all kind of files you might want to upload. You will have to manually adjust your file so Tine 2.0 can handle it.
fr: Tine 20 ne comprend pas le format de vs fichiers. Modifier manuellement les réglages

en: Following you find a list of all supported import formats and a sample file, how Tine 2.0 expects your file to look like.
fr: Formats de fichier supporté par Tine20

en: Please select the import format of the file you want to upload
fr: Veuillez choisir le format de votre fichier

en: Download example file
fr: Télécharger le fichier d'exemple

en: Import description
fr: Description de l'import

en: Select {0} to add you {1} to:
fr: Sélectionner {0} pour ajouter {1} :

en: Set Import Options
fr: Réglages de l'importation

en: Checking Import
fr: Vérification de l'import

en: Resolve Conflicts
fr: Résoudre les conflits

en: There are {0} {1} that might already exist.
fr: Il y a {0} {1} qui peuvent déjà exister

en: Conflict
fr: Conflit

en: First Conflict
fr: Premier conflit

en: Previous Conflict
fr: flit précédent

en: Next Conflict
fr: Conflit suivant

en: Last Conflict
fr: Dernier conflit

en: Resolve all conflicts
fr: Résoudre tous les conflits

en: Processing Conflict Data
fr: Traitement des conflits

en: No conflict to resolve
fr: Aucun conflit à résoudre

en: (This is record {0} in your import file)
fr: (Enregistrement {0} du fichier)

en: No Detail Informations
fr: Pas de détails

en: Summary
fr: Résumé

en: Importing {0}
fr: Importation de {0}

en: {0} records had failures and where discarded.
fr: {0} enregistrements avec des erreurs ont été ignorés

en: In total we found {0} records in your import file.
fr: {0} enregistrement dans votre fichier

en: {0} of them will be added as new records into: "{1}".
fr: dont {0} seront ajoutés à {1}

en: {0} of them where identified as duplicates.
fr: dont {0} sont des doublons

en: From the identified duplicates {0} will be merged into the existing records.
fr: {0} doublons seront fusionnés avec des enregistrements existants.

en: From the identified duplicates {0} will be discarded.
fr: {0} doublons seront ignorés

en: All records will be tagged with: "{0}" so you can find them easily.
fr: Tous les enregistrements seront marqués avec {0} pour que vous les retrouviez facilement

en: {0} records have failures and will be discarded.
fr: {0} enregistrements avec des erreurs seront ignorés

en: Please enter your credentials
fr: Merci d'entrer vos identifiants

en: Back
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Finish
fr: Terminé

en: Alarms
fr: Alarmes

en: 0 minutes before
fr: 0 minute avant

en: 5 minutes before
fr: 5 minutes avant

en: 15 minutes before
fr: 15 minutes avant

en: 30 minutes before
fr: 30 minutes avant

en: 1 hour before
fr: 1 heure avant

en: 2 hours before
fr: 2 heures avant

en: 12 hours before
fr: 12 heures avant

en: 1 day before
fr: 1 jour avant

en: 2 days before
fr: 2 jours avant

en: Custom Datetime
fr: Format date/heure

en: Alarm Time
fr: Alarme

en: {0} minutes before
fr: {0} minutes avant

en: There are no preferences for this application.
fr: Pas de préférence pour cette application.

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Size
fr: Taille

en: Content Type
fr: Format de donnée

en: Creation Time
fr: Heure de création

en: Select Export Definition ...
fr: Choisissez la définition de l'exportation

en: You edited {0} {1}.
fr: Modifiation {0}{} effectuée

en: {0} {1} have been updated properly.
fr: {0} {1} ont été modifié

en: {0} {1} has been updated properly.
fr: {0} {1} a été modifié

en: {0} {1} have invalid data after updating. These {1} have not been changed.
fr: {0} {1} ont des données invalides. Les {1} n'ont pas été modifié

en: {0} {1} has invalid data after updating. This {1} has not been changed.
fr: {0} {1} a des données invalides. Le {1} n'a pas été modifié

en: delete
fr: Supprimer

en: Saved in
fr: Sauvegardé

en: Copy {0}
fr: Copier {0}

en: Add New {0}
fr: Créer {0}

en: Edit {0} "{1}"
fr: Editer {0} "{1}"

en: Do you really want to delete this {0}?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer {0}?

en: Deleting {0}
fr: Suppression de {0}

en: Failed
fr: Échoué

en: Could not delete {0}.
fr: Impossible de supprimer {0}.

en: Resolve Duplicate {0} Suspicion
fr: Résoudre les suspicions de doublons {0}

en: Transferring {0}...
fr: Transmission de {0}...

en: Admin Mode
fr: Mode admin

en: Edit Preferences
fr: Éditer les préférences

en: Loading ...
fr: Chargement...

en: Saving of preferences failed.
fr: Erreur d'enregistrement des préférences.

en: {0} - Unknown Exception
fr: {0} - Exception inconnue

en: New version of Tine 2.0 available
fr: Nouvelle version de Tine2.0 disponible

en: Version "{0}" of Tine 2.0 is available.
fr: Version "{0}" de Tine 2.0 disponible

en: It's a critical update and must be installed as soon as possible!
fr: C'est une mise à jour critique, l'installer dès que possible!

en: Please consider updating!
fr: Veuillez mettre à jour!

en: Edit {0} | Edit {0}
fr[0]: Modifier {0}
fr[1]: Modifier {0}

en: Remove {0}
fr: Supprimer {0}

en: Enter new note:
fr: Saisie de la nouvelle note:

en: Add Note
fr: Ajouter une note

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Search User
fr: Rechercher un utilisateur

en: Search Group
fr: Rechercher un groupe

en: Add Anyone
fr: Ajouter tout le monde

en: Anyone
fr: Tout le monde

en: Search for users ...
fr: Rechercher un utilisateur...

en: Search for groups ...
fr: Rechercher un groupe...

en: There could not be found any {0}. Please try to change your filter-criteria, view-options or the {1} you search in.
fr: Impossible de trouver {0}. Veuillez changer votre filtre, votre mode d'affichage ou le {1} de la recherche

en: There could not be found any {0}. Please try to change your filter-criteria, view-options or change the module you search in.
fr: Aucun {0} trouvé. Changez vos critères de recherche, les options d'affichage ou l'application dans laquelle vous cherchez.

en: Print Page
fr: Imprimer la page

en: No data to display
fr: Aucun résultat à afficher

en: Displaying records {0} - {1} of {2}
fr: Affiche les enregistrements {0} - {1} sur {2}

en: No {0} to display
fr: Aucun {0} à afficher

en: New...
fr: Nouveau ...

en: Add to...
fr: Ajouter à ...

en: Last Modified Time
fr: Heure de la dernière édition

en: Last Modified By
fr: Dernier éditeur

en: Not Allowed
fr: Non autorisé

en: You are not allowed to delete all pages at once
fr: Vous ne pouvez pas supprimer toutes les pages d'un coup

en: Do you really want to delete the selected record ({0})? | Do you really want to delete the selected records ({0})?
fr[0]: Etes-vous sûr de vouloir supprimer l'enregistrement {0} ?
fr[1]: Etes-vous sûr de vouloir supprimer les enregistrements {0} ?

en: File | Files
fr[0]: Fichier
fr[1]: Fichiers

en: name
fr: nom

en: size
fr: taille

en: Edit definition
fr: Modifier la définition

en: Start definition
fr: Définir

en: select a operator
fr: sélectionnez un opérateur

en: this month
fr: mois en cours

en: last month
fr: mois dernier

en: this quarter
fr: ce trimeste

en: last quarter
fr: le trimestre dernier

en: this year
fr: cette année

en: last year
fr: l'année dernière

en: Show
fr: Afficher

en: add new filter
fr: ajouter un filtre

en: reset all filters
fr: enlever tous les filtres

en: start search
fr: Rechercher

en: save as favorite
fr: sauver en tant que favori

en: Load a favorite
fr: Charger un favori

en: select a field
fr: sélectionner un champ

en: Delete this filter
fr: Supprimer ce filtre

en: show details
fr: montrer les détails

en: Always show advanced filters
fr: Toujours afficher les filtres avancés

en: Your view is limited by {0} criteria: | Your view is limited by {0} criterias:
fr[0]: Le filtre actuel utilise {0} critère :
fr[1]: Le filtre actuel utilise {0} critères :

en: Remove
fr: Supprimer

en: has notes
fr: A des notes

en: Selected  {0}
fr: Sélection {0}

en: today
fr: aujourd'hui

en: yesterday
fr: hier

en: this week
fr: cette semaine

en: last week
fr: la semaine dernière

en: the week before last
fr: il y a 2 semaines

en: last three months
fr: les trois derniers mois

en: last six months
fr: les six derniers mois

en: anytime
fr: à toute heure

en: tomorrow
fr: demain

en: next week
fr: la semaine prochaine

en: next month
fr: le mois prochain

en: next quarter
fr: le trimestre prochain

en: next year
fr: l'année prochaine

en: contains
fr: contient

en: reg. exp.
fr: Expression rationnelle

en: is equal to without (-, )
fr: est égal à sans (-, )

en: is greater than
fr: supérieur(e) à

en: is less than
fr: inférieur(e) à

en: is not
fr: différent(e) de

en: is before
fr: avant

en: is after
fr: après

en: is within
fr: dans

en: is in week no.
fr: semaine n°

en: starts with
fr: commence par

en: ends with
fr: se termine par

en: defined by
fr: Défini par

en: Search Account ...
fr: Rechercher un compte...

en: Show records that match to one of the following filters
fr: Voir les enregistrements correspondant au filtre

en: or alternatively
fr: Ou

en: Add alternative filter
fr: Ajouter un filtre

en: Remove Filter
fr: Supprimer le filtre

en: Edit record
fr: Modifier l'enregistrement

en: Sibling
fr: Frere

en: Child
fr: Enfant

en: No Dialog
fr: Pas de fenêtre

en: The Record can't be opened. There doesn't exist any dialog for editing this Record!
fr: L'enregistrement ne peut pas être ouvert. Aucune fenêtre d'édition n'existe pour cet enregistrement !

en: Remark
fr: Remaque

en: Dependency
fr: Dépendance

en: The record you tried to link is already linked. Please edit the existing link.
fr: Un lien existe déjà sur cette entrée, vous devez le modifier.

en: The {1} "{2}" is already used in the Field "{0}" and can be linked only once!
fr: Le #1} {2} est déjà utilisé dans le champ {0} et ne peut pas être lié 2 fois

en: Defined by ...
fr: Défini par ...

en: Define ...
fr: Définir ...

en: containers
fr: contenants

en: Favorites
fr: Favoris

en: Select a country...
fr: Choisir un pays...

en: My favorites
fr: Mes favoris

en: Delete Favorite
fr: Supprimer le favori

en: Edit Favorite
fr: Modifier les favoris

en: Overwrite Favorite
fr: Ecraser les favoris

en: Do you really want to delete the favorite "{0}"?
fr: Confirmer la suppression du favori "{0}".

en: Deleting Favorite "{0}"
fr: Suppression du favori "{0}"

en: Overwrite?
fr: Ecraser ?

en: Do you want to overwrite the favorite "{0}"?
fr: Etes vous sûr de vouloir écraser le favori {0} ?

en: Overwriting Favorite "{0}"
fr: Ecraser le favori {0}

en: Could not save Favorite
fr: Impossible d'enregistrer le favori

en: Your current view does not support favorites
fr: Vous ne pouvez pas mémoriser de filtre dans cette vue

en: Create Favorite
fr: Créer un favori

en: Saving Favorite "{0}"
fr: Enregistrer le favori {0}

en: (shared)
fr: (partagé)

en: Title
fr: Titre

en: Add a new personal tag
fr: Créer un marqueur personnel

en: Add New Personal Tag
fr: Créer un marqueur personnel

en: Please note: You create a personal tag. Only you can see it!
fr: Information: Vous créez un marqueur personnel, vous seul pourrez le voir!

en: Enter tag name:
fr: Saisissez le nom du marqueur:

en: No Tags to display
fr: Aucun marqueur à afficher

en: Detach tag | Detach tags
fr[0]: Enlever le marqueur
fr[1]: Enlever les marqueurs

en: Edit tag
fr: Éditer

en: Rename Tag
fr: Renommer le marqueur

en: Please enter a new name:
fr: Veuillez saisir un nouveau nom:

en: Edit Description
fr: Éditer la description

en: Description for tag
fr: Description du marqueur

en: Please enter new description:
fr: Veuillez saisir une nouvelle description:

en: Change Color
fr: Changer de couleur

en: Delete Tag | Delete Tags
fr[0]: Supprimer le marqueur
fr[1]: Supprimer les marqueurs

en: Please wait a moment...
fr: Veuillez patienter...

en: Deleting Tag | Deleting Tags
fr[0]: Suppression du marqueur
fr[1]: Suppression des marqueurs

en: Could not delete Tag(s).
fr: Erreur de suppression.

en: Notice
fr: Information

en: The minimum tag length is three.
fr: La longueur minimum est de 3 caractères.

en: Could not create tag.
fr: Impossible de créer le marqueur.

en: Could not update tag.
fr: Impossible de mettre à jour le marqueur.

en: Detach Tags
fr: Effacer les marqueurs

en: Attach Tags
fr: Associer des marqueurs

en: No Tags to detach found in the selected records
fr: Les lignes sélectionnées ne sont associées à aucun marqueur

en: Please Wait...
fr: Veuillez patienter ...

en: Detaching Tags
fr: Effacement des marqueurs...

en: Detach tag(s)
fr: Effacer le ou les marqueur(s)

en: Select Tag(s) to detach
fr: Sélectionner le ou les marqueur(s) à effacer

en: Attaching Tag
fr: Associer un marqueur

en: tag name
fr: nom du marqueur

en: Save current view as favorite
fr: Mémoriser le filtre de la vue actuelle

en: Tine 2.0 needs to be updated or is not installed yet.
fr: Tine 2.0 doit être mis à jour ou n'est pas encore installé.

en: Please wait or contact your administrator
fr: Veuillez patienter ou contacter votre administrateur

en: License
fr: Licence

en: Released under different
fr: Distribué sous différentes

en: with the help of our
fr: avec l'aide de nos

en: Your password expired. Please enter a new user password:
fr: Votre mot de passe est obsolète. Veuillez en indiquer un nouveau :

en: Task | Tasks
fr[0]: Tâche
fr[1]: Tâches

en: to do list | to do lists
fr[0]: liste "à faire"
fr[1]: listes "à faire"

en: Page size
fr: Taille de la page

en: Page size in grids
fr: Taille de la page en mode grille

en: Grid stripe rows
fr: Alterner les couleurs

en: Stripe rows in grids
fr: Alterner les couleurs des lignes dans les grilles

en: Grid load mask
fr: Masquer le chargement

en: Show load mask in grids
fr: Masquer le chargement des grilles lors du lancement

en: Auto search on filter change
fr: Recherche automatique lors d'un changement de filtre

en: Perform auto search when filter is changed
fr: Lancer la recherche automatiquement lors de la modification des filtres

en: The timezone in which dates are shown in Tine 2.0.
fr: Fuseau horaire utilisé par Tine 2.0.

en: The language of the Tine 2.0 GUI.
fr: Langue de l'interface Tine 2.0.

en: Default Application
fr: Application par défaut

en: The default application to show after login.
fr: Application par défaut à la connexion.

en: Window Type
fr: Type de fenêtre

en: You can choose between modal windows or normal browser popup windows.
fr: Vous pouvez choisir entre une fenêtre intégrée à la page ou une fenêtre normale de navigateur.

en: Confirm Logout
fr: Confirmer la déconnexion

en: Show confirmation dialog on logout.
fr: Afficher la fenêtre de confirmation de déconnexion.

en: System IMAP
fr: IMAP

en: System IMAP server configuration.
fr: Configuration IMAP

en: System SMTP
fr: SMTP

en: System SMTP server configuration.
fr: Configuration SMTP

en: System SIEVE
fr: SIEVE

en: System SIEVE server configuration.
fr: Configuration SIEVE

en: Authentication Backend
fr: Système d'authentification

en: Backend adapter for user authentication.
fr: Source du système d'authentification

en: Authentication Configuration
fr: Configuration de l'authentification

en: Authentication backend configuration.
fr: Configuration de la source de l'authentification

en: User Backend
fr: Utilisateurs

en: Backend adapter for user data.
fr: Source d'utilisateurs

en: User Configuration
fr: Configuration utilisateur

en: User backend configuration.
fr: Configuration de la source d'utilisateurs

en: User ID of the cron user.
fr: ID of the cron user

en: Title Postfix
fr: Postfix

en: Redirect URL
fr: URL de redirection

en: Redirect to this URL after logout.
fr: Rediriger sur cette URL après une déconnexion

en: Redirect to Referrer
fr: Rediriger sur la page précédente

en: Redirect to referrer after logout.
fr: Rediriger sur lap age précédente après une déconnexion

en: Redirect Always
fr: Toujours rediriger

en: Redirect to configured redirect URL also for login.
fr: Rediriger sur l'URL pour une connexion

en: Allowed Origins
fr: Provenances autorisées

en: Allowed Origins for the JSON API.
fr: Provenances autorisées des connections aux API JSON.

en: Use Geolocation Services
fr: Utiliser les services de Géolocalisation

en: Use of external Geolocation services is allowed.
fr: Autoriser les services de Géolocalisation

en: Destroy session if the users IP changes.
fr: Supprimer la session si l'adresse IP de l'utilisateur change.

en: Destroy session if the users user agent string changes.
fr: Supprimer la session si le User Agent de l'utilisateur change.

en: Files Directory
fr: Système d efichiers

en: Directory with web server write access for user files.
fr: Répertoire pour les dossiers utilisateurs

en: Reuse last username logged
fr: Afficher le nom du dernier compte

en: User may change password
fr: L'utilisateur peut changer son mot de passe

en: Enable password policy
fr: Activer la politique de mot de passe

en: Only ASCII
fr: Seulement ASCII

en: Only ASCII characters are allowed in passwords.
fr: Seuls les caractères ASCII sont autorisés

en: Minimum length
fr: Longueur minimum

en: Minimum password length
fr: Longueur minimum

en: Minimum word chars
fr: Nb minimum de lettres

en: Minimum word chars in password
fr: Nb minium de lettres dans le mot de passe

en: Minimum uppercase chars
fr: Nb minimum de lettres en majuscule

en: Minimum uppercase chars in password
fr: Nb minimum de lettres en majuscule dans le mot de passe

en: Minimum special chars
fr: Nb minimum de caractères spéciaux

en: Minimum special chars in password
fr: Nb minimum de caractères spéciaux dans un mot de passe

en: Minimum numbers
fr: Longueur minimum

en: Minimum numbers in password
fr: Longueur minimum du mot de passe

en: Forbid part of username
fr: Interdire le nom d'utilisateur

en: Forbid part of username in password
fr: Interdire l'utilisation de tout ou partie du nom d'utilisateur dans le mot de passe

en: Automatic bugreports
fr: Rapports de bugs automatiques

en: Always send bugreports, even on timeouts and other exceptions / failures.
fr: Toujours envoyer un rapport automatique en cas d'erreur

en: Last sessions cleanup run
fr: Nettoyage des sessions

en: Stores the timestamp of the last sessions cleanup task run.
fr: Stocker l'heure du dernier nettoyage des sessions

en: Disable Anyone Account
fr: Désactiver "Tout le monde"

en: Disallow anyone account in grant configurations
fr: Désactiver la possibilité d'assigner des droits à "Tout le monde"

en: %s's personal container
fr: Dossier personnel de %s

en: You are not allowed to delete this Container. Please define another container as the default addressbook for internal contacts!
fr: Impossible de supprimer ce "container". Choississez un autre container pour le carnet d'adresses des contacts internes

en: Password Policy Violation
fr: Violation de la politique de mot de passe

en: Generic System Exception
fr: Erreur inconnue

en: System Container
fr: System container

en: This is a system container which could not be deleted!
fr: Impossible de supprimer ce composant système

en: Created by
fr: Auteur

en: Activities
fr: Activités

en: Data
fr: Donnée

en: The following fields weren't imported: %s
fr: Les champs suivant n'ont pas été importés : %s

en: Record Name | Records Name
fr[0]: Nom de l'enregistrement
fr[1]: Nom des enregistrements

en: Group
fr: Groupe

en: New Car
fr: Nouvelle voiture

en: Banking Information
fr: Informations bancaires

en: Private Information
fr: Informations privées

en: by
fr: de

en: Changed fields:
fr: Champs modifiés:

en: default
fr: défaut

en: note
fr: Information

en: default note type
fr: type de note (défaut)

en: telephone
fr: téléphone

en: telephone call
fr: appel téléphonique

en: email contact
fr: contact email

en: created
fr: créé

en: record created
fr: enregistrement créé

en: changed
fr: mis à jour

en: record changed
fr: enregistrement mis à jour

en: admin right description
fr: description des droits d'administration

en: run
fr: exécuter

en: run right description
fr: description des droits d'éxecution

en: Report bugs
fr: Rapporter les bugs

en: Report bugs to the software vendor directly when they occur.
fr: Rapporter les dysfonctionnements directement à l'éditeur du logiciel.

en: Check version
fr: Vérifier la version

en: Check for new versions of this software.
fr: Vérifier les nouvelles versions de ce logiciel.

en: Manage own profile
fr: Gérer son profil

en: The right to manage the own profile (selected contact data).
fr: Droit de gérer son propre profil (certaines informations seulement)

en: Manage own client state
fr: Gérer les préférences d'affichage

en: The right to manage the own client state.
fr: Le droit de gérer les préférences d'affichage
