Tine 2.0 - en to ja translation catalogue (190 entries)

en: unknown
ja: 不明

en: Ok
ja: OK

en: Password
ja: パスワード

en: Apply
ja: 適用

en: Please Wait
ja: お待ちください

en: Read
ja: 読込

en: Edit
ja: 編集

en: Authorisation Required
ja: 要認証

en: Your session timed out. You need to login again.
ja: セッションタイムアウトしました。再ログインしてください。

en: Insufficient Rights
ja: 不十分な権利

en: Sorry, you are not permitted to perform this action
ja: この操作をする権限がありません。

en: Concurrent Updates
ja: アップデートの発生

en: Someone else saved this record while you where editing the data. You need to reload and make your changes again.
ja: レコード編集中に誰かが同じレコードを編集したようです。画面を再ロードしてもう一度編集しなおしてください。

en: Connection lost, please check your network!
ja: コネクションに失敗しました。ネットワーク接続を確認してください。

en: New {0}
ja: 新しい {0}

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Success
ja: 成功しました

en: Failure
ja: 失敗しました

en: Login
ja: ログイン

en: Username
ja: ユーザ名

en: Please wait!
ja: お待ちください

en: Login failure
ja: ログインに失敗しました

en: Logging you in...
ja: ログインしています...

en: Please wait
ja: お待ちください

en: Errors
ja: エラー

en: Please fix the errors noted.
ja: 表示されているエラー項目を修正してくだささい。

en: Please enter your login data
ja: ログイン情報を入力してください。

en: Tags
ja: タグ

en: Could not load image. Please notify your Administrator
ja: イメージを読み込めません。管理者に連絡してください。

en: Not An Image
ja: 画像なし

en: Upload Failed
ja: アップロードに失敗しました。

en: Could not upload image. Please notify your Administrator
ja: 画像のアップロードに失敗しました。管理者に連絡してください。

en: Change Image
ja: イメージの変更

en: Delete Image
ja: イメージの削除

en: Software Version
ja: ソフトウェアバージョン

en: choose other {0}...
ja: 他を選択 {0}...

en: enter searchfilter
ja: サーチフィルタの入力

en: online
ja: オンライン

en: offline
ja: オフライン

en: {0} selected
ja: {0} が選択されています

en: Unselect all
ja: 全て選択しない

en: Select all pages ({0} records)
ja: 全ページ選択 ({0} 件)

en: Toggle selection
ja: トグル選択

en: Abnormal End
ja: 以上終了

en: Send Report
ja: レポートの送付

en: An error occurred, the program ended abnormal.
ja: エラーが発生し、プログラムが異常終了しました

en: The last action you made was potentially not performed correctly.
ja: あなたの最後の動作は正しく実行されなかった可能性があります

en: Description
ja: 説明

en: Sending report...
ja: レポートの送付中...

en: Please wait a moment
ja: しばらくお待ちください

en: Transmission Completed
ja: 転送の完了

en: Your report has been sent. Thanks for your contribution
ja: レポートは送信されました。ご協力ありがとうございます。

en: Name
ja: 名前

en: personal
ja: 個人用

en: {0} minute | {0} minutes
ja[0]: {0} 分

en: {0} hour | {0} hours
ja[0]: 時間

en: {0} workday | {0} workdays
ja[0]: 営業日

en: Confirm
ja: 確認

en: All {0}
ja: 全ての {0}

en: Shared {0}
ja: 共有 {0}

en: Other Users {0}
ja: 他のユーザの{0}

en: My {0}
ja: マイ {0}

en: User: {0}
ja: ユーザ: {0}

en: Preferences
ja: プレファレンス

en: Change password
ja: パスワードの変更

en: Logout
ja: ログアウト

en: Are you sure you want to logout?
ja: ログアウトしますか？

en: Logging you out...
ja: ログアウトしています...

en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド

en: Searching...
ja: 検索しています。

en: Add {0}
ja: 追加 {0}

en: Rename {0}
ja: 名前の変更　{0}

en: Delete {0} | Delete {0}
ja[0]: 削除

en: Please enter the name of the new {0}:
ja: {0}の新しい名前を入力してください:

en: No {0} added
ja: {0}　は追加されませんでした

en: You have to supply a {0} name!
ja: {0}　には名前が必要です！

en: Creating {0}...
ja: {0}を作成しています...

en: Please enter the new name of the {0}:
ja: {0}の新しい名前を入力してください:

en: Not renamed {0}
ja: {0}の名前は変更されませんでした

en: Do you really want to delete the {0} "{1}"?
ja: 本当に削除しますか {0} "{1}"?

en: Manage Permissions for {0} "{1}"
ja: 権限を変更します {0} "{1}"

en: Language
ja: 言語

en: Add
ja: 追加

en: Delete
ja: 削除

en: Admin
ja: 管理者

en: Updating Grants
ja: Grantsのアップデート

en: is equal to
ja: と等しい

en: please select a {0}
ja: {0}　を選択してください

en: Type
ja: タイプ

en: Created By
ja: 作成者

en: Timestamp
ja: 時刻

en: Displaying history records {0} - {1} of {2}
ja: 履歴の表示 {0} - {1} 件中 {2}

en: No history to display
ja: 履歴を表示しない

en: History
ja: 履歴

en: Time
ja: 時間

en: delete
ja: 削除

en: Saved in
ja: 保存する

en: Add New {0}
ja: 新しい {0}　を追加する

en: Edit {0} "{1}"
ja: 編集　{0} "{1}"

en: Do you really want to delete this {0}?
ja: 本当に削除しますか？ {0}?

en: Deleting {0}
ja: {0}　を削除しています

en: Failed
ja: 失敗

en: Could not delete {0}.
ja: {0}を削除できません

en: New version of Tine 2.0 available
ja: Tine 2.0の新バージョンが有効です。

en: Version "{0}" of Tine 2.0 is available.
ja: Version "{0}" のTine 2.0が利用できます

en: It's a critical update and must be installed as soon as possible!
ja: 緊急アップデートです。早急にインストールしてください。

en: Please consider updating!
ja: アップデートを考慮してください!

en: Notes
ja: ノート

en: Enter new note:
ja: 新しいノートの入力：

en: Add Note
ja: ノートの追加

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Displaying records {0} - {1} of {2}
ja: レコードの表示{0} - {1}　件中 {2}

en: No {0} to display
ja: 表示する {0} がありません

en: Not Allowed
ja: 許可されていません

en: You are not allowed to delete all pages at once
ja: 全てのページを一度に削除する権限がありません。

en: select a operator
ja: オペレータの選択

en: this month
ja: 今月

en: last month
ja: 先月

en: this quarter
ja: 今四半期

en: last quarter
ja: 前四半期

en: this year
ja: 今年

en: last year
ja: 去年

en: Show
ja: 見る

en: add new filter
ja: 新しいフィルタの追加

en: reset all filters
ja: 全てのフィルタのリセット

en: start search
ja: 検索の開始

en: select a field
ja: フィールドの選択

en: Delete this filter
ja: フィルターの削除

en: today
ja: 今日

en: yesterday
ja: 昨日

en: this week
ja: 今週

en: last week
ja: 先週

en: the week before last
ja: 先々週

en: tomorrow
ja: 明日

en: next week
ja: 来週

en: next month
ja: 今月

en: next quarter
ja: 来四半期

en: next year
ja: 来年

en: is greater than
ja: より大きい

en: is less than
ja: より少ない

en: is not
ja: ではない

en: is before
ja: の前

en: is after
ja: の後

en: is within
ja: の中に

en: starts with
ja: から始まる

en: ends with
ja: で終る

en: Add a new personal tag
ja: 個人用タグの新規追加

en: Add New Personal Tag
ja: 個人用タグの新規追加

en: Please note: You create a personal tag. Only you can see it!
ja: 個人用タグが追加されました。これは貴方だけが閲覧できます。

en: Enter tag name:
ja: タグ名を入力してください

en: No Tags to display
ja: タグを表示しない

en: Detach tag | Detach tags
ja[0]: タグのデタッチ

en: Edit tag
ja: タグの編集

en: Rename Tag
ja: タグの名称変更

en: Please enter a new name:
ja: 名前を入力してください

en: Edit Description
ja: 備考の編集

en: Description for tag
ja: タグの説明

en: Please enter new description:
ja: 説明を入力してください

en: Change Color
ja: 色の変更

en: Delete Tag | Delete Tags
ja[0]: タグの削除

en: Please wait a moment...
ja: しばらくお待ちください

en: Deleting Tag | Deleting Tags
ja[0]: タグの削除

en: Could not delete Tag(s).
ja: タグを削除できませんでした

en: Notice
ja: 注意

en: The minimum tag length is three.
ja: タグの最小長は３です。

en: Could not create tag.
ja: タグを作成できません

en: Could not update tag.
ja: タグを更新できません

en: tag name
ja: タグ名

en: Task | Tasks
ja[0]: タスク

en: to do list | to do lists
ja[0]: ＴｏＤｏリスト

en: Created by
ja: 作成者

en: Activities
ja: アクティビティ

en: by
ja: の

en: Changed fields:
ja: 変更されたフィールド:

en: note
ja: ノート

en: default note type
ja: 標準ノートタイプ

en: telephone
ja: 電話

en: telephone call
ja: 通話

en: email
ja: Eメール

en: email contact
ja: Eメールコンタクト

en: created
ja: 作成されました

en: record created
ja: レコードが作製されました

en: changed
ja: 変更されました

en: record changed
ja: レコードが変更されました

en: admin
ja: 管理者

en: admin right description
ja: 管理者の正しい記述

en: run
ja: 実行

en: run right description
ja: 正しい記述の実行

en: Report bugs
ja: バグの報告

en: Check version
ja: バージョンを調べる
