Tine 2.0 - en to sv_SE translation catalogue (544 entries)

en: %s's personal container
sv_SE: %s personliga bibliotek

en: (This is record {0} in your import file)
sv_SE: (Detta är uppgift {0} in filen du importerar)

en: (paused)
sv_SE: (pausad)

en: (shared)
sv_SE: (delad)

en: 0 minutes before
sv_SE: 0 minuter före

en: 1 day before
sv_SE: 1 dag före

en: 1 hour before
sv_SE: 1 timme före

en: 12 hours before
sv_SE: 12 timme före

en: 15 minutes before
sv_SE: 15 minuter före

en: 2 days before
sv_SE: 2 dagar före

en: 2 hours before
sv_SE: 2 timmar före

en: 30 minutes before
sv_SE: 30minuter före

en: 5 minutes before
sv_SE: 5 minuter före

en: Abnormal End
sv_SE: Felaktigt avslut

en: About {0}
sv_SE: Om {0}

en: Accepted Terms Version
sv_SE: Godkännt Villkor Version

en: Accepted version number of the terms and conditions document.
sv_SE: Godkänt version antal av de villkor och förutsättningar dokument.

en: Action:
sv_SE: handling:

en: Activities
sv_SE: Aktiviteter

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add Anyone
sv_SE: Lägg till Någon

en: Add New Personal Tag
sv_SE: Lägg till Ny Personlig Tagg

en: Add New {0}
sv_SE: Lägg till ny {0}

en: Add Note
sv_SE: Lägg till Notifiering

en: Add a new personal tag
sv_SE: Lägg till ny personlig tagg

en: Add alternative filter
sv_SE: Lägg till altinerade filter

en: Add to...
sv_SE: Lägg till i...

en: Add {0}
sv_SE: Lägg till {0}

en: Admin Mode
sv_SE: Administratör läge

en: Alarm | Alarms
sv_SE[0]: Larm
sv_SE[1]: Larm

en: Alarm Time
sv_SE: Tid för larm

en: Alarms
sv_SE: Alarm

en: All records will be tagged with: "{0}" so you can find them easily.
sv_SE: Alla poster kommer att märkas med: "{0}" så att du kan hitta dem lätt.

en: All {0}
sv_SE: Alla {0}

en: Allow desktop notifications
sv_SE: Tillåt skrivbords notifieringar

en: Always send bugreports, even on timeouts and other exceptions / failures.
sv_SE: Skicka alltid buggrapporter, även vid timeouts och andra exceptions / fel.

en: Always show advanced filters
sv_SE: Visa alltid advancerade filter

en: An error occurred, the program ended abnormal.
sv_SE: Ett fel uppstod, programmet avslutades oväntat.

en: Anyone
sv_SE: Någon

en: Applications
sv_SE: Applikationer

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en: Applying changes
sv_SE: Gör ändringar

en: Are you sure you want to logout?
sv_SE: Vill du verkligen logga ut?

en: Attach Tags
sv_SE: Montera Taggar

en: Attaching Tag
sv_SE: Montera Tagg

en: Authentication Backend
sv_SE: Autentisering baksida

en: Authentication Configuration
sv_SE: Autentisering Konfiguration

en: Authentication backend configuration.
sv_SE: Autentisering baksida konfiguration

en: Authorisation Required
sv_SE: Tillstånd krävs

en: Automatic bugreports
sv_SE: Automatiska buggrapporter

en: Back
sv_SE: Bakåt

en: Backend adapter for user authentication.
sv_SE: Baksida adapter för användare autentisering

en: Backend adapter for user data.
sv_SE: Baksida adapter för användar data

en: Browser incompatible
sv_SE: Webbläsare inkompatibel

en: Browser incompatible?
sv_SE: Webbläsare inkompatibel?

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Change Color
sv_SE: Ändra färg

en: Change Image
sv_SE: Redigera Bild

en: Change password
sv_SE: Byt lösenord

en: Change settings for application {0}
sv_SE: Ändra inställningar för applikation {0}

en: Changed fields:
sv_SE: Ändra fällt:

en: Check for new versions of this software.
sv_SE: Kolla för nya versioner för denna mjukvaran

en: Check version
sv_SE: Kolla version

en: Checking Import
sv_SE: Kontrollerar Import

en: Child
sv_SE: Barn

en: Choose File and Format
sv_SE: Välj Fil och Format

en: Choose Import File
sv_SE: Välj Import Fil

en: Click to edit
sv_SE: Tryck för att editera

en: Color
sv_SE: Färg

en: Concurrent Updates
sv_SE: Samtidiga Uppdateringar

en: Configuration Problem
sv_SE: Konfigurations Problem

en: Confirm
sv_SE: Godkänn

en: Confirm Logout
sv_SE: Acceptera utloggning

en: Conflict
sv_SE: Konflikt

en: Connection lost, please check your network!
sv_SE: Anslutning försvunnen, var god kontrollera ditt nätverk!

en: Contributors
sv_SE: Bidragsgivare

en: Copy {0}
sv_SE: Kopia {0}

en: Could not create tag.
sv_SE: Kunde inte skapa tagg.

en: Could not delete Tag(s).
sv_SE: Kunde inte ta bort Tagg(ar).

en: Could not delete {0}.
sv_SE: Kunde inte radera {0}.

en: Could not load image. Please notify your Administrator
sv_SE: Kunde inte ladda bild. Meddela din Administratör

en: Could not save Favorite
sv_SE: Kunde inte spara Favorit

en: Could not update tag.
sv_SE: Kunde inte uppdatera tagg.

en: Could not upload image. Please notify your Administrator
sv_SE: Kunde inte ladda upp bild. Vänligen meddela din administratör

en: Create Favorite
sv_SE: Skapa Favorit

en: Created By
sv_SE: Skapad Av

en: Created by
sv_SE: Skapad av

en: Creating {0}...
sv_SE: Skapar {0}...

en: Creation Time
sv_SE: Skapad Tid

en: Credentials | Credentials
sv_SE[0]: Referenser
sv_SE[1]: Referenser

en: Credits
sv_SE: Medverkande

en: Cronuser ID
sv_SE: Cronanvändare ID

en: Crop Image
sv_SE: Beskär bild

en: Custom Datetime
sv_SE: Egen Datumtid

en: Custom Fields
sv_SE: Egna Fält

en: Debug Console (Ctrl + F11)
sv_SE: Debug-konsol (Ctrl + F11)

en: Default Application
sv_SE: Standard Applikation

en: Defaults
sv_SE: Standard

en: Define ...
sv_SE: Definiera ...

en: Defined by ...
sv_SE: Definierad av ...

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete Favorite
sv_SE: Ta bort Favorit

en: Delete Image
sv_SE: Radera Bild

en: Delete Tag | Delete Tags
sv_SE[0]: Ta bort Tagg
sv_SE[1]: Ta bort Taggar

en: Delete this filter
sv_SE: Ta bort detta filter

en: Delete value from all selected records
sv_SE: Ta bort värdet från alla valda poster

en: Delete {0} | Delete {0}
sv_SE[0]: Ta bort {0}
sv_SE[1]: Ta bort {0}

en: Deleting Favorite "{0}"
sv_SE: Radera favorit "{0}"?

en: Deleting Tag | Deleting Tags
sv_SE[0]: Radera Tagg
sv_SE[1]: Radera Taggar

en: Deleting {0}
sv_SE: Raderar {0}

en: Department | Departments
sv_SE[0]: Avdelning
sv_SE[1]: Avdelningar

en: Dependency
sv_SE: Beroende

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Description for tag
sv_SE: Beskrivning för tagg

en: Destroy session if the users IP changes.
sv_SE: Förstör session om användarens IP ändras.

en: Destroy session if the users user agent string changes.
sv_SE: Förstör session om användarnas användaragentsträng förändras.

en: Detach Tags
sv_SE: Avmontera Taggar

en: Detach tag | Detach tags
sv_SE[0]: Avmontera tagg
sv_SE[1]: Avmontera taggar

en: Detach tag(s)
sv_SE: Avmontera tagg(ar)

en: Detaching Tags
sv_SE: Avmontera Taggar

en: Details:
sv_SE: Detaljer:

en: Different Values
sv_SE: Olika värden

en: Directory with web server write access for user files.
sv_SE: Katalog med webbserver skrivbehörighet för användarfiler.

en: Displaying history records {0} - {1} of {2}
sv_SE: Visar historikposter {0} - {1} av {2}

en: Displaying records {0} - {1} of {2}
sv_SE: Visar posterna {0} - {1} av {2}

en: Do you really want to change these {0} records?
sv_SE: Vill du verkligen ändra dessa {0} register?

en: Do you really want to delete the favorite "{0}"?
sv_SE: Vill du verkligen radera favoriten "{0}"?

en: Do you really want to delete the selected record ({0})? | Do you really want to delete the selected records ({0})?
sv_SE[0]: Vill du verkligen ta bort det valda registret ({0})?
sv_SE[1]: Vill du verkligen ta bort dom valda registren ({0})?

en: Do you really want to delete the {0} "{1}"?
sv_SE: Vill du verkligen ta bort {0} "{1}"?

en: Do you really want to delete this {0}?
sv_SE: Vill du verkligen ta bort denna {0}?

en: Do you want to overwrite the favorite "{0}"?
sv_SE: Vill du skriva över favorit "{0}"?

en: Download
sv_SE: Ladda ner

en: Download example file
sv_SE: Ladda ner exempel fil

en: Duration
sv_SE: varaktighet

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit Description
sv_SE: Ändra Beskrivning

en: Edit Favorite
sv_SE: Ändra Favorit

en: Edit Preferences
sv_SE: Ändra Rättigheter

en: Edit Profile
sv_SE: Editera Profil

en: Edit definition
sv_SE: Ändra definition

en: Edit record
sv_SE: Ändra uppgift

en: Edit tag
sv_SE: Ändra tagg

en: Edit {0} | Edit {0}
sv_SE[0]: Redigera {0}
sv_SE[1]: Redigera {0}

en: Edit {0} "{1}"
sv_SE: Redigera {0} "{1}"

en: Edit {0} {1}
sv_SE: Ändra {0} {1}

en: Enable password policy
sv_SE: Aktivera lösenordspolicy

en: Enter new note:
sv_SE: Lägg till ny notifiering:

en: Enter tag name:
sv_SE: Ange tagg namn:

en: Error
sv_SE: Fel

en: Errors
sv_SE: Fel

en: Existing Value
sv_SE: Existerande Värde

en: Export | Export
sv_SE[0]: Exportera
sv_SE[1]: Exportera

en: Failed
sv_SE: Mislyckades

en: Failure
sv_SE: misslyckande

en: Favorites
sv_SE: Favoriter

en: Field Group
sv_SE: Ämnes Grupp

en: Field Name
sv_SE: Fältnamn

en: Files Directory
sv_SE: Fil Väg

en: Final Value
sv_SE: Sista Värde

en: Final {0}
sv_SE: Sista {0}

en: Finish
sv_SE: Slut

en: First Conflict
sv_SE: Första Konflikt

en: First {0}
sv_SE: Första {0}

en: Following you find a list of all supported import formats and a sample file, how Tine 2.0 expects your file to look like.
sv_SE: Efter får du en lista över alla stödda import format och en prov fil, hur Tine 2,0 förväntar att din fil ska se ut.

en: From the identified duplicates {0} will be discarded.
sv_SE: Från identifierade dubbletter {0} kommer att kasseras.

en: From the identified duplicates {0} will be merged into the existing records.
sv_SE: Från identifierade dubbletter {0} kommer att slås samman i befintliga poster.

en: General Preferences
sv_SE: Generella Inställningar

en: Generic System Exception
sv_SE: Generellt systemfel

en: History
sv_SE: Historik

en: IP Session Validator
sv_SE: IP-session Validerare

en: Image Failed
sv_SE: Bild Misslyckades

en: Import description
sv_SE: Importera beskrivning

en: Importing {0}
sv_SE: Importerar {0}

en: In total we found {0} records in your import file.
sv_SE: Totalt fann vi {0} register i importfilen.

en: Indent Text
sv_SE: Dra in Text

en: Insufficient Grants
sv_SE: Otillräckliga Rättigheter

en: Insufficient Rights
sv_SE: Otillräckliga rättigheter

en: Invalid Data
sv_SE: Ogiltig Data

en: Invalid configuration
sv_SE: Ogiltig konfiguration

en: It's a critical update and must be installed as soon as possible!
sv_SE: Det är en kritisk uppdatering och måste installeras så fort som möjligt!

en: Keep both records
sv_SE: Behåll båda poster

en: Keep existing record and discard mine
sv_SE: Behåll befintlig post och kassera min

en: Language
sv_SE: Språk

en: Languages
sv_SE: Språk

en: Last Conflict
sv_SE: Senaste Konflikt

en: Last Modified By
sv_SE: Senast Ändrad Av

en: Last Modified Time
sv_SE: Senast Ändrad Tid

en: Last sessions cleanup run
sv_SE: Upprensning av senaste sessioner

en: License
sv_SE: Licens

en: Load a favorite
sv_SE: ladda som favorit

en: Loading
sv_SE: Laddar

en: Loading ...
sv_SE: Laddar ...

en: Logging you in...
sv_SE: Loggar in dig...

en: Logging you out...
sv_SE: Loggar ut dig...

en: Login
sv_SE: Logga in

en: Login failure
sv_SE: Misslyckades med att logga in

en: Login successful. Loading {0}...
sv_SE: Inloggning godkännt. Laddar {0} ...

en: Logout
sv_SE: Logga ut

en: Logout from {0}
sv_SE: Logga ut från {0}

en: Manage Permissions for {0} "{1}"
sv_SE: Hantera Tillstånd för {0} "{1}"

en: Manage own client state
sv_SE: hantera egen klient

en: Manage own profile
sv_SE: Hantera egen profil

en: Manage {0} Permissions
sv_SE: hantera {0} Rättigheter

en: Merge Failed
sv_SE: Sammanfogning Misslyckades

en: Merge {0}
sv_SE: Sammanfoga {0}

en: Merge {0}, prefer First
sv_SE: Sammanfogning {0} föredrar Första

en: Merge {0}, prefer Second
sv_SE: Sammanfogning {0} föredrar Andra

en: Merge, keeping existing details
sv_SE: Sammanfoga, behålla befintliga uppgifter

en: Merge, keeping my details
sv_SE: Sammanfoga, behålla mina uppgifter

en: Merging Records...
sv_SE: Sammanfogar register

en: Minimum length
sv_SE: Minsta längd

en: Minimum numbers
sv_SE: Minsta antal siffror

en: Minimum numbers in password
sv_SE: Minsta antal siffror i lösenord

en: Minimum password length
sv_SE: Minsta lösenordslängd

en: Minimum special chars
sv_SE: Minsta antal specialtecken

en: Minimum special chars in password
sv_SE: Minsta antal specialtecken i lösenord

en: Minimum uppercase chars
sv_SE: Minsta antal versaler

en: Minimum uppercase chars in password
sv_SE: Minsta antal versaler i lösenord

en: Minimum word chars
sv_SE: Minsta antal gemener

en: Minimum word chars in password
sv_SE: Minsta antal gemener i lösenord

en: Missing Applications
sv_SE: Applikationen saknas

en: My Grants
sv_SE: Mina Rättigheter

en: My Profile
sv_SE: Min Profil

en: My Value
sv_SE: Mitt Värde

en: My favorites
sv_SE: Mina favoriter

en: My {0}
sv_SE: Min {0}

en: Name
sv_SE: Namn

en: New version of Tine 2.0 available
sv_SE: Ny version av Tine 2.0 är tillgänglig

en: New {0}
sv_SE: Ny {0}

en: New...
sv_SE: Ny...

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Next Conflict
sv_SE: Nästa Konflikt

en: No
sv_SE: Nej

en: No Detail Informations
sv_SE: Ingen detalj Information

en: No Information
sv_SE: Ingen information

en: No Response
sv_SE: Inget Svar

en: No Role Memberships
sv_SE: Ingen roll Medlemskap

en: No Tags to detach found in the selected records
sv_SE: Inga Avmonterbara Taggar funna i valda kriterier

en: No Tags to display
sv_SE: Inga taggar att visa

en: No conflict to resolve
sv_SE: Ingen Konflikt att hantera

en: No history to display
sv_SE: Ingen historik att visa

en: No {0} added
sv_SE: Ingen {0} tillagd

en: No {0} to display
sv_SE: Ingen {0} att visa

en: Not Allowed
sv_SE: Inte Tillåtet

en: Not An Image
sv_SE: Inte En Bild

en: Not Found
sv_SE: Hittades inte

en: Not renamed {0}
sv_SE: Inte bytt namn {0}

en: Notes
sv_SE: Notifieringar

en: Notice
sv_SE: Notera

en: Only ASCII
sv_SE: Endast ASCII

en: Only ASCII characters are allowed in passwords.
sv_SE: Endast ASCII-tecken är tillåtna i lösenord.

en: Open Source Licenses
sv_SE: Open Source-licenser

en: Other Users {0}
sv_SE: Andra användare {0}

en: Out of Resources
sv_SE: Slut på Resurser

en: Outdent Text
sv_SE: Dra ut Text

en: Overwrite Favorite
sv_SE: Skriv över Favorit

en: Overwrite?
sv_SE: Skriv över?

en: Overwriting Favorite "{0}"
sv_SE: Skriver över favorit "{0}"

en: Parent
sv_SE: Förälder

en: Password
sv_SE: lösenord

en: Password Policy Violation
sv_SE: Brott mot lösenordspolicy

en: Pause upload
sv_SE: Pausa uppladdning

en: Please Wait
sv_SE: Vänligen vänta

en: Please Wait...
sv_SE: var god vänta...

en: Please choose the file that contains the records you want to add to Tine 2.0
sv_SE: Vänligen välj den fil som innehåller de uppgifter du vill addera till Tine 2.0

en: Please consider updating!
sv_SE: Överväg uppdatering!

en: Please enter a new name:
sv_SE: Ange ett nytt namn:

en: Please enter new description:
sv_SE: Ange ny beskrivning:

en: Please enter the name of the new {0}:
sv_SE: Var god ange namnet för nya {0}

en: Please enter the new name of the {0}:
sv_SE: Var god ange ett namn för {0}:

en: Please enter your credentials
sv_SE: Var god ange dina upgifter

en: Please enter your login data
sv_SE: Var god ange din användarinformation?

en: Please fix the errors noted.
sv_SE: Var god fixa noterade fel.

en: Please help improving this software and notify the vendor. Include a brief description of what you where doing when the error occurred.
sv_SE: Vänligen bidra till att förbättra programvaran och meddela utvecklaren genom att bifoga en kort beskrivning av det du gjorde när felet inträffade.

en: Please note: You create a personal tag. Only you can see it!
sv_SE: Notera: Du skapar en personlig tagg. Bara du kan se det!

en: Please restart your browser now!
sv_SE: Vänligen starta om din webbläsare!

en: Please select a file with one of the following extensions:
sv_SE: Välj en fil med något av följande filslut:

en: Please select an image file (gif/png/jpeg)
sv_SE: Välj en bildfil (gif / png / jpeg)

en: Please select the import format of the file you want to upload
sv_SE: Välj importformat för den filen du vill ladda upp.

en: Please wait
sv_SE: var god vänta

en: Please wait a moment
sv_SE: Vänta ett ögonblick

en: Please wait a moment...
sv_SE: Var god vänta...

en: Please wait or contact your administrator
sv_SE: Vänta eller kontakta din administratör

en: Please wait!
sv_SE: Var god vänta!

en: Postfix string appended to the title of this installation.
sv_SE: Postfix sträng bifogade till titeln av denna installation

en: Preferences
sv_SE: Inställningar

en: Previous Conflict
sv_SE: Föregående Konflikt

en: Print Page
sv_SE: Skriv ut Sidan

en: Processing Conflict Data
sv_SE: Hanterar Konflikt Data

en: Profile Information
sv_SE: Profilinformation

en: Properties
sv_SE: Egenskaper

en: Properties for {0} "{1}"
sv_SE: Egenskaper för {0} "{1}"

en: Read
sv_SE: Läs

en: Record
sv_SE: Uppgift

en: Redirect Always
sv_SE: Vidarebefodra Alltid

en: Redirect URL
sv_SE: Vidarebefodra URL

en: Redirect to Referrer
sv_SE: Vidarebefodra till referens

en: Redirect to configured redirect URL also for login.
sv_SE: Vidarebefodra till konfigurerad vidarebefodra URL också för logga in

en: Redirect to referrer after logout.
sv_SE: Vidarebefodra till referens efter utloggning

en: Redirect to this URL after logout.
sv_SE: Vidarebefodra till denna URL efter utloggning

en: Related to
sv_SE: Relaterad till

en: Relation | Relations
sv_SE[0]: Relation
sv_SE[1]: Relationer

en: Released under different
sv_SE: Släppt under annan

en: Reload config
sv_SE: Ladda om Konfiguration

en: Reload {0}
sv_SE: Ladda om {0}

en: Remark
sv_SE: Anmärkning

en: Remove
sv_SE: Flytta

en: Remove Filter
sv_SE: ta bort Filter

en: Remove Formatting
sv_SE: Ta bort formatering

en: Rename Tag
sv_SE: Bytt namn på Tagg

en: Rename {0}
sv_SE: Byt namn {0}

en: Report bugs
sv_SE: Raportera buggar

en: Report bugs to the software vendor directly when they occur.
sv_SE: Rapport buggar till programleverantören direkt när de uppstår.

en: Request permissions for webkit desktop notifications.
sv_SE: Begär tillstånd för webkit skrivbord anmälningar.

en: Resolve Conflicts
sv_SE: Löser Konflikter

en: Resolve Duplicate {0} Suspicion
sv_SE: Lös Duplicering {0} Misstanke

en: Resolve all conflicts
sv_SE: Lös alla konflikter

en: Resume upload
sv_SE: Återta uppladdning

en: Save config
sv_SE: Spara Konfiguration

en: Save current view as favorite
sv_SE: Spara nuvarande vy som favorit

en: Saved in
sv_SE: Sparad i

en: Saving Favorite "{0}"
sv_SE: Sparar Favorit "{0}"

en: Saving of preferences failed.
sv_SE: Sparande inställningar misslyckades.

en: Search Account ...
sv_SE: Sök Konto ...

en: Search Group
sv_SE: Sök Grupp

en: Search User
sv_SE: Sök Användare

en: Search for groups ...
sv_SE: Sök på grupper ...

en: Search for records ...
sv_SE: Sök efter register ...

en: Search for users ...
sv_SE: Sök på användare ...

en: Searching...
sv_SE: Söker...

en: Second {0}
sv_SE: Andra {0}

en: Select Export Definition ...
sv_SE: Välj Export Definition ...

en: Select Tag(s) to detach
sv_SE: Välj Tagg(ar) att avmontera

en: Select a country...
sv_SE: Välj ett land...

en: Select a {0}
sv_SE: Välj en {0}

en: Select all pages ({0} records)
sv_SE: Välj alla sidor ({0} poster)

en: Select file containing your {0}
sv_SE: Välj fil som innehåller din {0}

en: Select {0} to add you {1} to:
sv_SE: Välj {0} att lägga till dig {1} till:

en: Selected  {0}
sv_SE: Valda {0}

en: Send Contact Information
sv_SE: Skicka kontaktinformation

en: Send Report
sv_SE: Skicka rapport

en: Sending report...
sv_SE: Skickar rapport...

en: Server Message:
sv_SE: Server Meddelande:

en: Service Unavailable
sv_SE: Service otillgänglig

en: Set Import Options
sv_SE: Ställ in importalternativ

en: Set {0} color
sv_SE: Välj  {0} färg

en: Shared {0}
sv_SE: Delade {0}

en: Show
sv_SE: Visa

en: Show Original Image
sv_SE: Visa Orginal Bild

en: Show confirmation dialog on logout.
sv_SE: Visa accepterings dialog efter utloggning

en: Show records that match to one of the following filters
sv_SE: Visa poster som matchar något av följande filter

en: Sibling
sv_SE: Syskon

en: Software Version
sv_SE: Mjukvaru Version

en: Someone else saved this record while you where editing the data. You need to reload and make your changes again.
sv_SE: Någon annan sparade den här posten när du redigerade data. Du måste ladda om och göra dina ändringar igen.

en: Sorry, some timeout occured while processing your request. Please reload your browser, try again or contact your administrator.
sv_SE: Tyvärr inträffade en timeout när begäran bearbetades. Vänligen ladda om din webbläsare, försök igen eller kontakta din administratör.

en: Sorry, the Server did not respond any data. Please reload your browser, try again or contact your administrator.
sv_SE: Tyvärr, svarade Servern inte på någon data. Vänligen ladda om din webbläsare, försök igen eller kontakta din administratör.

en: Sorry, the Server stated a "memory exhausted" condition. Please contact your administrator.
sv_SE: Tyvär startade Servern ett "minnet slut" skick. Vänligen kontakta din administratör.

en: Sorry, you are not permitted to perform this action
sv_SE: Tyvärr, du har inte de rättigheter som behövs för att utföra denna åtgärd

en: Sorry, your request could not be completed because the required data could not be found. In most cases this means that someone already deleted the data. Please refresh your current view.
sv_SE: Tyvärr kan din begäran inte slutföras eftersom den efterfrågande data inte kunde hittas. I de flesta fall innebär detta att någon redan tagit bort datan. Uppdatera din aktuella vy.

en: Start definition
sv_SE: Startdefinition

en: Stores the timestamp of the last sessions cleanup task run.
sv_SE: Sparar tidstämpeln för upprensning av senaste sessioner.

en: Success
sv_SE: Framgång

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

en: Sync
sv_SE: Synk

en: System Container
sv_SE: System Behållare

en: System IMAP server configuration.
sv_SE: System IMAP server konfiguration

en: System SIEVE server configuration.
sv_SE: System SIEVE server konfiguration

en: System SMTP server configuration.
sv_SE: System SMTP server konfiguration

en: Tag | Tags
sv_SE[0]: Tagg
sv_SE[1]: Taggar

en: Tags
sv_SE: Taggar

en: Task | Tasks
sv_SE[0]: Uppgift
sv_SE[1]: Uppgifter

en: The default application to show after login.
sv_SE: Standard Applikationen som visas efter du loggat in.

en: The field is editable part of the profile
sv_SE: Detta fält är en redigerbar del av profilen

en: The field is readable part of the profile
sv_SE: Detta fält är en läsbar del av profilen

en: The grant to add records to this container
sv_SE: Rättigheter för att lägga till poster i den här behållaren

en: The grant to administrate this container
sv_SE: Rätighet att administrera denna behållare

en: The grant to delete records in this container
sv_SE: Rättigheter att radera poster i den här behållaren

en: The grant to edit records in this container
sv_SE: Rättigheter att redigera poster i den här behållaren

en: The grant to export records from this container
sv_SE: Rättigheter att exportera poster från den här behållaren

en: The grant to read records of this container
sv_SE: Rättigheter att läsa protokoll från denna behållare

en: The grant to synchronise records with this container
sv_SE: Rättigheter för att synkronisera poster med denna förpackning

en: The language of the Tine 2.0 GUI.
sv_SE: Språket Tine 2.0 använder GUI.

en: The last action you made was potentially not performed correctly.
sv_SE: Din senaste åtgärd var inte korrekt utförd.

en: The merge succeeded, but the duplicate {0} could not be deleted.
sv_SE: Sammanslagningen lyckades, men kopia {0} kunde inte bli raderad.

en: The minimum tag length is three.
sv_SE: Den minsta längden för taggar är tre.

en: The record you tried to link is already linked. Please edit the existing link.
sv_SE: Uppgiften du försöker länka är redan länkad. Vänligen ändra den befintliga länken.

en: The record you try to add might already exist.
sv_SE: Registret du försöker lägga till finns eventuellt redan.

en: The right to manage the own client state.
sv_SE: Rätten att hantera den egna klient

en: The right to manage the own profile (selected contact data).
sv_SE: Rätten att hantera den egna profilen (utvalda kontaktuppgifter)

en: The server is currently unable to handle the request due to a temporary overloading, maintenance or misconfiguration of the server. Please try again or contact your administrator.
sv_SE: Servern kan för närvarande inte hantera begäran på grund av en tillfällig överbelastning, underhåll eller felaktig konfiguration på servern. Försök igen eller kontakta din administratör.

en: The timezone in which dates are shown in Tine 2.0.
sv_SE: Tidszon för datumvisning som visas i Tine 2.0.

en: The window you want to work with is backgrounded. Your browser doesn't support to foreground the window for you, so you need to use your operating systems window switching features. Please send complaints to your browser vendor!
sv_SE: Det fönster du vill arbeta med är färgbakgrundad. Din webbläsare stödjer inte till förgrundsinformation fönstret för dig, så du måste använda ditt operativsystem fönstret byta funktioner. Vänligen skicka klagomål till din webbläsare leverantör!

en: The {1} "{2}" is already used in the Field "{0}" and can be linked only once!
sv_SE: {1}"{2}" används redan i fält "{0} och kan bara länkas en gång!

en: There are no applications enabled for you. Please contact your administrator.
sv_SE: Du har inte tillgång till några aktiverade applikationer. Vänligen kontakta din administratör.

en: There are no preferences for this application.
sv_SE: Det finns inga preferenser för denna ansökan.

en: There are {0} {1} that might already exist.
sv_SE: Det finns {0} {1} som kanske redan finns.

en: There could not be found any {0}. Please try to change your filter-criteria, view-options or the {1} you search in.
sv_SE: Inga {0} kunde hittas. Prova att ändra dina filter-kriterier, vy-inställningar eller {1} i din sökning.

en: This field has different values. Editing this field will overwrite the old values.
sv_SE: Detta fält har olika värden.  Om du redigerar detta område kommer det att skriva över de gamla värdena.

en: This is a system container which could not be deleted!
sv_SE: Detta är en system-behållare som inte kunde tas bort!

en: Time
sv_SE: Tid

en: Timestamp
sv_SE: Tidsstämpel

en: Timezone
sv_SE: Tidszon

en: Tine 2.0 does not understand all kind of files you might want to upload. You will have to manually adjust your file so Tine 2.0 can handle it.
sv_SE: Tine 2,0 förstår inte alla typer av filer som du kanske vill ladda upp. Du måste manuellt justera din fil så att Tine 2,0 kan hantera dessa.

en: Tine 2.0 needs to be updated or is not installed yet.
sv_SE: Tine 2.0 behöver uppdateras eller så är det inte installerat än.

en: Tine 2.0 needs your help
sv_SE: Tine 2.0 behöver din hjälp

en: Title
sv_SE: Titel

en: Title Postfix
sv_SE: Titel postfix

en: Toggle selection
sv_SE: Välj val

en: Transferring Configuration...
sv_SE: Överför Inställning ...

en: Transferring {0}...
sv_SE: Överför {0} ...

en: Translations
sv_SE: Översättningar

en: Transmission Completed
sv_SE: Överföringen är slutförd

en: Type
sv_SE: Typ

en: UA Session Validator
sv_SE: UA session validerare

en: Undo change for all selected records
sv_SE: Ångra ändring för alla valda register

en: Unselect all
sv_SE: Avmarkera alla

en: Updating Grants
sv_SE: Uppdatera Rättigheter

en: Upload Failed
sv_SE: Uppladdning Misslyckades

en: Usage:&#160;
sv_SE: Användande:&#160;

en: Use Geolocation Services
sv_SE: Använd Geoposition Service

en: Use of external Geolocation services is allowed.
sv_SE: Användning av externa Geolocation tjänster är tillåtet.

en: User Backend
sv_SE: Användare Baksida

en: User Configuration
sv_SE: Användar Konfiguration

en: User ID of the cron user.
sv_SE: Användar ID för cron användaren

en: User backend configuration.
sv_SE: Användar baksida konfiguration

en: User may change password
sv_SE: Användare får byta lösenord

en: User: {0}
sv_SE: Användare: {0}

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Version "{0}" of Tine 2.0 is available.
sv_SE: Version "{0}" av Tine 2.0 är tillgänglig

en: We regularly need your feedback to make the next Tine 2.0 releases fit your needs even better. Help us and yourself by participating:
sv_SE: Vi behöver regelbundet dina synpunkter för att kommande Tine 2.0 releaser passar dina behov ännu bättre. Hjälp oss och dig själv genom att delta:

en: What should the file you upload look like?
sv_SE: Hur ska filen du laddade upp se ut?

en: What would you like to do?
sv_SE: Vad vill du göra?

en: Window Type
sv_SE: Fönster Typ

en: Wrong File Type
sv_SE: Fel Fil Typ

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You are not allowed to delete all pages at once
sv_SE: Du får inte ta bort alla sidor på en gång

en: You are not allowed to delete this Container. Please define another container as the default addressbook for internal contacts!
sv_SE: Du får inte ta bort denna Behållare. Vänligen ange en annan behållare som standard för adressboken för interna kontakter!

en: You are not allowed to remove all admins for this container!
sv_SE: Du får inte ta bort alla admins för denna behållare!

en: You are not allowed to select the {0} '{1}':
sv_SE: Du får inte välja {0} '{1}':

en: You are using an unrecognized browser. This could result in unexpected behaviour.
sv_SE: Du använder en okänd webbläsare. Detta kan leda till oväntat beteende.

en: You can choose between modal windows or normal browser popup windows.
sv_SE: Du kan välja mellan modulära fönster eller vanliga popup-fönster.

en: You edited {0} {1}.
sv_SE: Du redigerade {0} {1}.

en: You have to supply a {0} name!
sv_SE: Du måste ange ett namn till {0} !

en: You might try one of these browsers:
sv_SE: Du kanske borde testa någon av dessa webbläsare:

en: You need to correct the red marked fields before config could be saved
sv_SE: Du måste rätta till de röda markerade fält innan config skulle kunna sparas

en: You need to select an option!
sv_SE: Du måste välja ett alternativ!

en: You tried to link a record with itself. This is not allowed!
sv_SE: Du försökte länka en uppgift med sig själv. Det är inte tillåtet!

en: Your browser is not supported by Tine 2.0.
sv_SE: Tine 2.0 stödjer inte din webbläsare

en: Your current view does not support favorites
sv_SE: Din aktuella vy hanterar inte favoriter

en: Your input data is not valid. Please provide valid data.
sv_SE: Din input data är inte godkännd. Var god tillför godkännd data.

en: Your password expired. Please enter a new user password:
sv_SE: Ditt lösenord upphörde. Ange ett nytt lösenord:

en: Your report has been sent. Thanks for your contribution
sv_SE: Din rapport har skickats. Tack för ditt bidrag

en: Your session timed out. You need to login again.
sv_SE: Din session har gått ut. Du måste logga in igen.

en: Your user account has no role memberships. Please contact your administrator.
sv_SE: Ditt användarkonto har inte någon roll medlemskap. Vänligen kontakta din administratör.

en: Your view is limited by {0} criteria: | Your view is limited by {0} criterias:
sv_SE[0]: Din visning begränsas av {0} kriterier:
sv_SE[1]: Din visning begränsas av {0} kriterier:

en: about {0} minutes
sv_SE: om {0} minuter

en: add new filter
sv_SE: lägg till nytt filter

en: admin
sv_SE: administratör

en: admin right description
sv_SE: administratörs rättighets beskrivning

en: by
sv_SE: av

en: changed
sv_SE: ändrad

en: choose other {0}...
sv_SE: välj annan {0} ...

en: container | containers
sv_SE[0]: behållare
sv_SE[1]: behållare

en: containers
sv_SE: Behållare

en: contains
sv_SE: innehåller

en: created
sv_SE: skapad

en: default
sv_SE: standard

en: default note type
sv_SE: Standard Noterings typ

en: defined by
sv_SE: definieras av

en: delete
sv_SE: radera

en: email
sv_SE: e-post

en: email contact
sv_SE: e-post kontakt

en: ends with
sv_SE: slutar med

en: enter searchfilter
sv_SE: Ange sökfilter

en: has notes
sv_SE: Har noteringar

en: is after
sv_SE: är efter

en: is before
sv_SE: är före

en: is equal to
sv_SE: är lika med

en: is greater than
sv_SE: är större än

en: is in week no.
sv_SE: Är i vecka nr.

en: is less than
sv_SE: är mindre än

en: is not
sv_SE: är inte

en: is personal of
sv_SE: är personlig för

en: is within
sv_SE: är inom

en: last month
sv_SE: senaste månaden

en: last quarter
sv_SE: senaste kvartal

en: last week
sv_SE: förra veckan

en: last year
sv_SE: senaste året

en: name
sv_SE: namn

en: next month
sv_SE: nästa månad

en: next quarter
sv_SE: nästa kvartal

en: next week
sv_SE: nästa vecka

en: next year
sv_SE: nästa år

en: note
sv_SE: Notering

en: offline
sv_SE: Offlien

en: online
sv_SE: Online

en: or alternatively
sv_SE: eller altenativt

en: participate!
sv_SE: delta!

en: personal
sv_SE: personlig

en: please select a {0}
sv_SE: var god välj ett {0}

en: record changed
sv_SE: register ändrat

en: record created
sv_SE: register skapad

en: reg. exp.
sv_SE: Reg. exp.

en: reset all filters
sv_SE: återställ alla filter

en: run
sv_SE: kör

en: run right description
sv_SE: kör tillåtelse beskrivning

en: save as favorite
sv_SE: spara som favorit

en: select a field
sv_SE: välj som fält

en: select a operator
sv_SE: välj en operatör

en: show details
sv_SE: visa delaljer

en: size
sv_SE: storlek

en: start search
sv_SE: starta sökning

en: starts with
sv_SE: börjar med

en: tag name
sv_SE: tagg namn

en: telephone
sv_SE: Telefon

en: telephone call
sv_SE: Telefon samtal

en: the week before last
sv_SE: veckan innan förra

en: this month
sv_SE: denna månaden

en: this quarter
sv_SE: detta kvartal

en: this week
sv_SE: denna vecka

en: this year
sv_SE: detta år

en: to do list | to do lists
sv_SE[0]: att-göra-lista
sv_SE[1]: att-göra-listor

en: today
sv_SE: idag

en: tomorrow
sv_SE: imorgon

en: type
sv_SE: typ

en: unknown
sv_SE: okänd

en: with the help of our
sv_SE: Med hjälp av vår

en: yesterday
sv_SE: igår

en: {0} Properties
sv_SE: {0} Egenskaper

en: {0} grant is required for desired action
sv_SE: {0} rättighet krävs för önskad åtgärd

en: {0} hour | {0} hours
sv_SE[0]: {0} timma
sv_SE[1]: {0} timmar

en: {0} minute | {0} minutes
sv_SE[0]: {0} minut
sv_SE[1]: {0} minuter

en: {0} minutes before
sv_SE: {0} minuter innan

en: {0} of them where identified as duplicates.
sv_SE: {0} av dem var identifierade som dubbletter.

en: {0} of them will be added as new records into: "{1}".
sv_SE: {0} av dem kommer att läggas till som nya poster i: "{1}".

en: {0} records had failures and where discarded.
sv_SE: {0} uppgifter hade felaktigheter och raderades.

en: {0} records have failures and will be discarded.
sv_SE: Alla poster kommer att märkas med: "{0}" så att du kan hitta dem lätt.

en: {0} second | {0} seconds
sv_SE[0]: {0} sekund
sv_SE[1]: {0} sekunder

en: {0} selected
sv_SE: {0} vald

en: {0} workday | {0} workdays
sv_SE[0]: {0} arbetsdag
sv_SE[1]: {0} arbetsdagar

en: {0} {1} has been updated properly.
sv_SE: {0} {1} har uppdaterats korrekt.

en: {0} {1} has invalid data after updating. This {1} has not been changed.
sv_SE: {0} {1} har ogiltig data efter uppdatering. Denna {1} har inte ändrats.

en: {0} {1} have been updated properly.
sv_SE: {0} {1} har uppdaterats korrekt.

en: {0} {1} have invalid data after updating. These {1} have not been changed.
sv_SE: {0} {1} har ogiltiga data efter uppdatering. Dessa {1} har inte ändrats.
